To nowy punkt na mapie Szczecina, w którym artyści będą mogli współtworzyć wystawy i wydarzenia dla wszystkich mieszkańców. Mowa o miejscu Lokatorne przy ul. Jagiellońskiej 93. „Chodzi o korzystanie ze sztuki, by być razem”, podkreślają jego założycielki, Wernika Fibich i Karolina Breguła.

Miejsce spotkań ze sztuką w samym centrum miasta

Już w ten weekend (20-22 października) nowe Miejsce Działań Antydyscyplinarnych Lokatorne (ul. Jagiellońska 93) zaprasza na pierwszą wystawę. Jak przyznają jego założycielki, nazwa Lokatorne nawiązuje do bycia w miejscu tymczasowym, ale w konkretnej przestrzeni.

– Lokal wypożyczamy od TBS-u, który był tak miły i pozwolił nam z niego korzystać, dopóki nie zostanie sprzedany. Jesteśmy związane z Akademią Sztuki, Teatrem Kana i innymi instytucjami, ale chcemy tworzyć miejsce, które będzie nowym bytem – podkreślają założycielki Weronika Fibich i Karolina Breguła. – Ta przestrzeń ma służyć komunikowaniu metodami artystycznymi, ale nie chodzi w nim o produkcję artystyczną, ale korzystanie ze sztuki, by pracować społecznie, spotykać się z ludźmi, edukować, być razem. Wokół każdego wydarzenia będą organizowane warsztaty, spotkania, wymiana wiedzy.

By spojrzeć na miasto z innej perspektywy niż ludzka

Pierwszą wystawę prezentowaną w Lokatorne zatytułowano „Miasto wszystko gatunków”. To zbiór prac wielu artystów: studentów Akademii Sztuki w Szczecinie, absolwentów uczelni, zaproszonych gości – w sumie ponad 10 osób. Działają oni w Pracowni Filmu Społecznego, prowadzonej przez Karolinę Bregułę oraz Weronikę Fibich na Akademii Sztuki w Szczecinie. Ich prace to próba bliskiego spotkania i stworzenia głębokiej relacji z otaczającym nas światem, we współobecności – nie wynoszenia jednego z gatunków ponad inne.

– Wystawa zajmuje się tym, czym my chcemy jako Lokatorne – przygląda się naszym relacjom z osobami nieludzkimi, tym jak dzielimy się miastem – podkreślają organizatorki.

Na wystawie można m.in. udać się w przestrzeń, która skłoni do medytacji i pracy nad oddechem, zobaczyć film opowiadający o tym, jak nieznane przestrzenie zielone mogą wywoływać strach, czy przyjrzeć się instalacji ze śmieci znalezionych na wyspie Robiena.

Tylko trzy dni na zwiedzanie

Wyjątkowość wystawy wynika nie tylko z tego, że tworzy ją wielu artystów wykorzystując różne środki przekazu. Ekspozycja będzie dostępna zaledwie trzy dni, od 20 do 22 października. W sobotę i niedzielę zaplanowano liczne spotkania i warsztaty. Każdy może do nich dołączyć, każdy może też w tym czasie przyjść, by zwiedzić wystawę – zawsze będzie ktoś, kto po niej oprowadzi.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie: https://www.facebook.com/events/2923692554431444