Spektakle teatralne z najróżniejszych zakątków świata, wieczorne koncerty Chorych i Dziadowskiego Projektu, ogniowo-pirotechniczne show Teatru Ognia i nocne dyskusje w festiwalowym klubie. Startuje Międzynarodowy Festiwal Teatrów Niezależnych Pro-Contra 2016.
Tegoroczna Pro-Contra zostanie oficjalnie otwarta w piątek o godz. 16:00 w Akademickim Centrum Kultury przy ul. Malczewskiego 10/12. Jako pierwsza w ramach festiwalu zaprezentuje się Grupa Septem z Dębna, która wystawi „Larvę”. "Każdy ma swoją larvę. Większą lub mniejszą. Hodujemy ją. Pielęgnujemy, by w końcu nas zjadła” - czytamy w opisie przedstawienia.

Tego dnia będzie można jeszcze obejrzeć m.in. „Matkę Jezusa” na podstawie tekstu A. Volodina i fragmentów Starego Testamentu rosyjskiego Teatru Reżyserskiego Mastierski M.W. Wysockiego (g. 18:00, Akademia Sztuki) oraz utrzymaną w tradycyjnym włoskim nurcie commedia dell'arte sztukę rzymskiego Teatru Nuovi Scalzi (g. 20:40, ACK). Wieczór zwieńczy koncert dobrze znanej szczecinianom grupy Chorzy. Zespół zagra na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich o godz. 22:00.

Po raz pierwszy teatr z Afryki
W sumie w ramach festiwalu Pro-Contra 2016 zaplanowano aż 17 spektakli. Wystąpią grupy z Polski, Włoch, Rosji, ale także Hiszpanii, Gruzji czy Iranu. Po raz pierwszy na Pro-Contrze zaprezentuje się również teatr z Afryki, a dokładnie z Egiptu. Swój spektakl „Wanted” o detektywie próbującym ująć znanego francuskiego kryminalistę, wystawi w sobotę (3 września) o 15:45 w ACK. Wcześniej w Akademii Sztuki będzie można obejrzeć monodram muzyczno-wokalny pt. “Las” w wykonaniu aktorki filmowej i teatralnej - Angeliki Pytel.


Drugiego dnia festiwalu zaprezentuje się także kolejny teatr z Rosji - Herman Sidakov’s School of Drama wystawi "Miłość w szklance wody" opartą na tekstach Ludmiły Petruszewskiej. To zabawna i wzruszająca historia młodego małżeństwa, które nie wie co począć dalej ze swoim związkiem, ponieważ przed ślubem nie poznali się dostatecznie (g. 18:10, Malarnia w Teatrze Współczesnym). Z kolei wrocławscy studenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego wystawią komedię Jana A. Fredry pt. "Posażna jedynaczka" (g. 21:00, ACK). Sobotni wieczór również zakończy się koncertem. O 22:00 na zamkowym dziedzińcu zagra niezwykle ciekawa grupa Dziadowski Projekt, która w swojej twórczości łączy muzykę techno, elektro i disco-metal z tradycyjnym śpiewem i pieśniami ludowymi.


Finał w niedzielę

Niedziela będzie trzecim i zarazem ostatnim dniem XIV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Niezależnych Pro-Contra. Tego dnia na deskach ACK irańska Papion Theatre Group zaprezentuje sztukę "A day without star (the unveiling)", opowiadającą historię kobiety, która w dniu odsłonięcia pomnika słynnego pisarza, ucieka z domu wariatów, aby opowiedzieć swoją historię wspomnianej rzeźbie (g. 16:00). 4 września w ramach festiwalu wystąpią również kolejni goście z Rosji i Włoch. Moskiewski Teatr Komnata4 wystawi w Akademii Sztuki spektakl „Krotkaja”, oparty na opowiadaniu "Łagodna" Fiodora Dostojewskiego. „Jest to historia mężczyzny, który po czterdziestym roku życia poślubia szesnastoletnią dziewczynę, żyjącą na skraju nędzy. Mąż nie okazuje jej uczuć. Wspólne chwile wypełnia milczenie, a brak rozmowy o nawarstwiających się problemach stopniowo tworzy coraz bardziej toksyczną rzeczywistość” - czytamy w opisie przedstawienia (g.17:10). Z kolei oglądając włoską komedię "Cyrano – L’ultimo Capitano" w ACK, poznamy historię długonosego Cyrano de Bergeraca, doskonałego mówcy i szlachcica, który zakochuje się we własnej kuzynce. Jednak kompleks długiego nosa, wstrzymuje go od okazania uczuć (g. 19:40).

Na zakończenie festiwalu zaplanowano koncert zespołu Kontrast Kwartet oraz ogniowe show wykonaniu Teatru Ognia Lascar. „Oczarujemy was niesamowitym mirażem tańca, ognia oraz iskier, doprawionym nutami swingu i jazzu” - zapowiadają twórcy widowiska. Ogniowe show rozpocznie się około 22:00 przy ACK przy ul. Malczewskiego 10/12.

Festiwal Pro-Contra ma charakter konkursowy - spośród wszystkich prezentacji wyłoniony zostanie jeden spektakl, który otrzyma miano Laureata GRAND PRIX (poznamy go w niedzielny wieczór). Inicjatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Niezależnych PRO CONTRA jest szczeciński Teatr „nie ma”. Wstęp na wszystkie wydarzenia tegorocznej Pro-Contry jest bezpłatny. Szczegółowy program festiwalu znajduje się w naszym kalendarzu wydarzeń.