Poznamy mało znane aspekty zaciekłych walk o Dąbie z 1945 roku, dowiemy się więcej o nieistniejących już kościołach ze średniowiecznym rodowodem oraz poszukamy francuskich akcentów w szczecińskiej architekturze.

Już w najbliższy wtorek (18 listopada) na Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Szczecin. Retrospekcje”. Jego tematem będą zaciekłe walki o Dąbie z 1945 roku, o których opowie płk Marian Erenc, historyk wojskowości. Przedstawi mało znane aspekty tych wydarzeń. Rejon Szczecina był uznany przez Hitlera za filar obrony na Pomorzu, toteż wojska niemieckie broniły go za wszelką cenę. Zwycięska bitwa o Dąbie wpłynęła bezpośrednio na realizację operacji berlińskiej.

Spotkanie będzie miało miejsce w sali literackiej 202 (wejście A, F) Zamku Książąt Pomorskich. Początek o godz. 17:00. Wstęp jest wolny.

O godz. 18:00 natomiast w siedzibie Alliance Française przy ul. Jagiellońskiej 33 dr Helena Freino i dr Bogdana Kozińska opowiedzą o francuskich akcentach w architekturze Szczecina. Spotkanie odbędzie się w ramach Dni Kultury Francuskiej 2014 w Szczecinie. Wstęp wolny, sala Provence.

Z kolei dzień później (19 listopada) będzie okazja, by dowiedzieć się więcej o nieistniejących już średniowiecznych kościołach Szczecina i procesie ich znikania z pejzażu miasta. Porównując najstarsze widoki Szczecina, choćby sporządzony przez Fransa Hogenberga i opublikowany w 1588 roku w IV tomie dzieła Georga Brauna „Civitates orbis terrarum”, ze współczesną panoramą naszego starego miasta, można zauważyć, że liczba kościołów była wówczas o wiele większa niż obecnie. W obrębie murów miejskich widać sześć, zaś poza murami, ale w niewielkiej od nich odległości, pięć świątyń. Spośród nich do dzisiaj przetrwały tylko trzy.

Spotkanie poprowadzi Kazimiera Kalita – Skwirzyńska, historyk sztuki. Wykład odbędzie się w Muzeum Historii Szczecina, Oddziale Muzeum Narodowego w ramach comiesięcznych „Śród z historią Szczecina”. Początek o 17:00. Wstęp jest wolny.