Sondażowe poparcie Trzeciej Drogi waha się od 14 do nawet 18%. To niemal pewne mandaty w sejmiku zachodniopomorskim, do którego z okręgu szczecińskiego startować będzie znany lekarz, prof. Cezary Pakulski. Co koalicja zrobi z wyborami do rady miasta? Polska 2050 chce iść z Piotrem Krzystkiem, a PSL nie wyobraża sobie, by poprzeć prezydenta Szczecina.

Trzecia Droga jednak z listą do rady miasta? Rzepa ma żal do Krzystka za próbę rozmontowania jego partii

Nie da się ukryć, że w Szczecinie sytuacja Trzeciej Drogi to polityczna ekwilibrystyka, wymagająca dużej drobiazgowości. Przypomnijmy, porozumienie tworzą Polska 2050 i PSL. W naszym mieście Polska 2050 bardzo blisko współpracuje z prezydentem Piotrem Krzystkiem, a samorządowcy związani z ruchem Szymona Hołowni będą startować z list Koalicji Samorządowej. Z kolei PSL nie wyobraża sobie współpracy z prezydentem Szczecina. Jarosław Rzepa ma żal do włodarza miasta za rozbicie jego partii i pozbawienie wpływów w zachodniopomorskim sejmiku. Z PSL do Koalicji Samorządowej przeszli m.in. Olgierd Kustosz i prof. Bartłomiej Toszek. PSL chciał w wyborach samorządowych iść wspólnie z PO, ale niespodziewanie dla ludowców paria poparła prezydenta Piotra Krzystka, co wykluczyło współpracę.

– Jarosław Rzepa traktuje tę sytuację ambicjonalnie. Chce pokazać, że PSL w Szczecinie ma siłę i znaczenie, i wystawi listy. Z jednej strony to ciężka misja, ale z drugiej poparcie dla Trzeciej Drogi wynosi 17%, jest więc szansa na dobre wyniki w sejmiku, ale i w radzie miasta – mówi nam anonimowo jeden z polityków związanych z Trzecią Drogą.

Poseł Rzepa o całej sytuacji wypowiada się dość enigmatycznie: – Przygotowujemy listy jako PSL, który jest składnikiem Trzeciej Drogi. Wystartujemy jako KWW albo Trzecia Droga. Nasi koledzy z Polski 2050 idą z Piotrem Krzystkiem, ale to nie blokuje nam możliwości utworzenia list.

Jarosław Rzepa potwierdza również, komitet wystawi swojego kandydata na prezydenta Szczecina, ale kto to będzie, nie wiadomo.

Polska 2050 woli startować z prezydentem Krzystkiem

Co na to politycy Polski 2050? Adam Rudawski, wojewoda zachodniopomorski w Studiu wSzczecinie.pl oficjalnie poparł Piotra Krzystka. Natomiast włodarz Szczecina podczas oficjalnego ogłoszenia ponownego startu w wyborach na prezydenta miasta przyznał, że działacze Polski 2050 znajdą się na listach Koalicji Samorządowej.

– Obecnie dogadujemy ostatnie kwestie. Ciężko powiedzieć dokąd, jak i w jakim układzie będziemy szli. Każdy szuka najlepszej drogi dla siebie. Nasza umowa koalicyjna jest już prawie podpisana. Dokument zakłada rozwiązanie, że możemy iść osobno, ale wtedy nie można używać nazwy Trzecia Droga i będzie to KWW. Na ogłoszenie kto, z kim i na jakim poziomie, jeszcze musimy poczekać – mówi jeden ze szczecińskich liderów Polski 2050.

Z informacji portalu wSzczecinie.pl wynika, że na listach Piotra Krzystka z ramienia Polski 2050 mają znaleźć się Piotr Kęsik, Piotr Matusiak, Agnieszka Malinowska-Wasiluk oraz Anna Szewczyk.

– Nie chciałbym tego komentować. Mam nadzieję, że wszystko ustalimy w tym tygodniu. Wtedy przedstawimy swoich kandydatów – dodaje jeden ze szczecińskich liderów Polski 2050.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia.