Po wakacyjnej przerwie do DK „Słowianin” powróciły hip-hopowe imprezy. Jako pierwsi w nowym roku szkolnym zagrali Raca, PMM, Włodi i Trzeci Wymiar. Koncert ten odbył się 15 września z okazji otwarcia nowego sklepu Andegrand.pl – największego skateshopu w Polsce.

Włodi, czyli pierwsza niespodzianka wieczoru

Dla wszystkich szczecińskich fanów hip-hopu występ Włodiego jako pierwszej gwiazdy wieczoru był niemałym zaskoczeniem. Przed warszawskim raperem – znanym z grup Molesta i Parias – wystąpiły jeszcze lokalne supporty, spośród których najlepiej zaprezentował się Peter, dostarczając solidną dawkę beatboxu. Na szczególną uwagę zasługuje ta część jego występu, w której na każdy uzyskany przez Petera dźwięk werbla publika skandowała hasło „Szczecin”.

Koncert Włodiego – któremu towarzyszył DJ B – nie trwał jednak zbyt długo, gdyż zaledwie dwa kwadranse. W tym czasie raper zagrał przekrojowy materiał z dwóch nagranych przez siebie solówek: ”…Jak Nowonarodzony” i ”W…”. Szczecinianie mogli usłyszeć m.in. takie utwory, jak: ”…Jak Nowonarodzony”, ”Jestem Wolny”, ”Spalam To!”, ”Stawka Większa Niż…” czy ”Zobacz Co Się Dzieje Na Podwórku”. Pierwszym z wymienionych numerów rozpoczął niezwykle mocnym akcentem swój występ.

Oprócz nich Włodi wykonał swoje gościnne zwrotki nagrane na płytę Małolata i Ajrona ”W pogoni za lepszej jakości życiem” (do utworu ”Przestępcze myśli”) oraz na wydany nie tak dawno album ”Pasja” Pyskatego (do kawałka ”Mówią o nim”), podkreślając przy tym  szczególny sentyment do pierwszej.

Nie zabrakło także ukłonu w stronę fanów grupy Molesta Ewenement w postaci utworów ”Wolę się nastukać” i ”Intro – ten projekt”. Natomiast z wersów nagranych przez Włodka na płytę Parias szczecinianie mogli usłyszeć te poświęcone portalowi społecznościowemu – Facebook. Należy podkreślić, że artysta podczas koncertu nawiązał bardzo dobrą interakcję z publiką: często podchodził do fanów przywitać się z nimi, a także prowadząc z nią dialog.  

Niestety występ Włodiego trwał zaledwie pół godziny, dlatego spora część fanów pozostała nieusatysfakcjonowana. Raper zapowiedział jednak swój powrót – z nową solówką – do Szczecina na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku, a jego krótki występ wynikał z obecnej sytuacji na kolei.  

 PMM: U siebie w domu

Po koncercie Włodiego okazało się, że  kolejność koncertów tego wieczoru będzie inna od wcześniej ustalonej. Kolejnymi artystami, którzy pojawili się na scenie DK „Słowianin” byli Głowa i Wężu ze szczecińskiej formacji PMM, którym towarzyszył rozgrzewający całą imprezę DJ Twister.  Raperzy grali u siebie, niejednokrotnie podkreślając, jak wielkie znaczenie mają dla nich koncerty grane dla szczecińskiej publiki. Ich występ zdominowały utwory pochodzące z albumu ”Poza horyzont”, takie jak: ”Moment prawdy”, ”Wracam”, ”Rwany rytm”, tytułowy ”Poza horyzont” czy ”Spokój” – zadedykowany wszystkim matkom.

Oczywiście nie mogło zabraknąć obowiązkowych punktów występów PMM, czyli numerów – będących jak dotychczas największymi hitami grupy – z gościnnym udziałem O.S.T.R.-ego: ”Daj mi bit” i ”Wstawaj” (w tym utworze gościnnie występuje także Grubson).

Oprócz nich Głowa i Wężu wykonali kilka utworów z płyty ”Rap, stresy, hulana, interesy”, m.in. ”Dobrze, konkretnie, ostro!” i ”Keep it on”.

W trakcie koncertu szczecińscy artyści nawiązali świetny kontakt z publiką, która wielokrotnie robiła hałas oraz skandowała ksywki raperów, nazwę miasta oraz tytuły utworów. Raperzy zapowiedzieli również kolejny krążek, który ma się ukazać na początku 2013 roku. Pierwotnie premiera albumu miała nastąpić w grudniu tego roku, jednak, jak powiedzieli Głowa i Wężu podczas występu, „chcą go dopracować”.

Koncert PMM trwał niewiele dłużej, niż występ Włodiego, a mianowicie około czterdziestu minut. Podobnie, jak w przypadku warszawskiego rapera, koncert Głowy i Węża odbył się bez bisów.

Trzeci Wymiar: Wałbrzych w Szczecinie

Jednak dopiero po szczecińskiej formacji na scenie DK „Słowianin” pojawiła się największa gwiazda sobotniej imprezy – grupa Trzeci Wymiar. Zanim doszło do występu, Orzeu zadał następujące pytanie uczestnikom koncertu: „Jak daleko jest ze Szczecina do Wałbrzycha”. Na rzucane przez fanów kilometry,  Orzeu odpowiedział krótko: „Wałbrzych jest teraz w Szczecinie”.

Za deckami Porkowi, Szadowi i Nullowi – ubranymi w koszulki nawiązujące do krążka ”Dolina Klaunoow” – towarzyszył DJ Creon. Raperzy rozpoczęli od mocnego akcentu – utworu ”Łapy w górę”. Szczecinianie tytuł tego kawałka wzięli sobie do serc i przez cały występ wałbrzyskiej formacji wykonywali wymienioną czynność.

Należy podkreślić, że w trakcie wykonywania przez raperów numerów, w którym prezentowali swoją niebanalną technikę i flow – których pokaz w wykonaniu Porka zrobił największe wrażenie na uczestnikach koncertu.  Ci zaś nie tylko machali rękoma i robili hałas, skandowali hasła: „Szczecin” i „Zdolny Śląsk”, ale również skakali.  Pork, Szad i Nullo udowodnili w Szczecinie, że jeśli chodzi o szybki rap spod znaku Twisty i grupy Bone Thugs-n-Harmony nie mają sobie w Polsce równych.

Na scenie DK „Słowianin” raperzy zagrali m.in. kilka utworów ze wspomnianej wyżej ”Doliny Klaunoow” (”Nieważne jak zaczynasz…”, ”Dostosowany 2” czy numer tytułowy), kawałki z płyty ”Inni niż wszyscy” (wymierzony w słabych raperów ”Wuuuf” oraz ”Umiejętności”) czy tytułowy numer z krążka ”Złodzieje czasu”.

Wielki aplauz wśród publiki wywołało wykonanie utworów z repertuaru 3WKasta – grupy powstałej z połączenia sił Trzeciego Wymiaru i K.A.S.T.A. Składu. W „Słowianienie” szczecinianie mogli usłyszeć więc klasyczne już ”Peryferie” i ”1, 2, 3”, a ponadto fragment numeru ”Jestem szejkiem” Killaz Group. Całości dopełniły gościnne zwrotki raperów nagrane do kawałka ”Leje się atrament” pochodzącego z albumu donGURALesko & Matheo – ”Manewry mixtape”.

Należy podkreślić, że w trackie występu wałbrzyskiej ekipy wystąpiły drobne problemy z mikrofonami. Nie miały one jednak większego wpływu na odbiór występu Trzeciego Wymiaru przez publikę. Na zakończenie koncertu Pork, Szad i Nullo zachęcili wszystkich do zakupu swoich płyt, by po jego zakończeniu stanąć z fanami do  wspólnych zdjęć. Trwający około godzinę koncert w pełni usatysfakcjonował szczecinian, artyści z Wałbrzycha zostali natomiast tak ciepło przyjęci, że z pewnością niedługo powrócą do naszego miasta. Bez wątpienia był to najbardziej energetyczny występ tego wieczoru.

Raca: Lokalny akcent na zakończenie

Na zakończenie imprezy z okazji otwarcia nowego sklepu Andegrand.pl wystąpił ten, który miał rozpocząć całe wydarzenie, czyli Raca wraz ze wsparciem. Niestety po Trzecim Wymiarze większość fanów opuściła klub i pod sceną znajdowała się grupka około trzydziestu-czterdziestu osób. Mimo to udało im się jeszcze wykrzesać sporo energii i zrobić oczekiwany przez artystę hałas – nie obyło się przy tym bez konkursu na to, która strona publiki zrobi większy.

Raca zagrał m.in. takie utwory, jak: ”Tam I Z Powrotem”, ”Gracz Za Graczem” czy ”Zatracasz Siebie”.  Dwa pierwsze  pochodzą z ostatniego krążka rapera nagranego wraz z DonDe zatytułowanego ”Konsument Ludzkich Sumień”, ostatni – z płyty ”Bobby Fischer” . Nie zabrakło także numeru z odniesieniami do Facebooka, a mianowicie kawałka ”Nie jest jak dawniej”.

Sobotnią imprezę poprowadził Orzeu ze szczecińskiej grupy Projekt Nasłuch. Zapowiedzi poszczególnych artystów przerywał informacjami z gali KSW, która odbywała się w tym samym czasie, co koncert. W komentarzach przede wszystkim zwracał on uwagę na szczecińskich zawodnikach, nie obyło się też bez krytyki Mariusza Pudzianowskiego określonego mianem „kamieniarza”.

Największym rozczarowaniem tej imprezy była niska frekwencja. Mimo sprowadzenia do Szczecina takich gwiazd, jak Włodi i grupa Trzeci Wymiar, do DK „Słowianin” przybyło niewielu fanów (około połowa osób zapisanych na to wydarzenie na Facebooku).  Z pewnością jedną z przyczyn takiej sytuacji mogła być rozgrywająca się w tym samym czasie – wspominana wyżej – gala KSW. Jednak ci Szczecinianie, którzy przybyli na koncert bawili się świetnie, robiąc hałas za dwóch. Występy dostarczyły im wielu pozytywnych wrażeń.

 

 

Z otwarciem nowego sklepu Andegrand.pl wiążę się również premiera składanki ”Skate-Europe.com”. Krążek ten powstawał przez około rok. W procesie tworzenia płyty wzięło udział około 60 raperów/producentów/DJ'ów z Polski i zagranicy.

Album można nabyć w sklepie Skate-Europe.com oraz bezpłatnie odsłuchać na kanale YouTube Andegrand.pl: http://www.youtube.com/watch?v=OY8TeqvSwn8&list=PLF38873F7F23E6C2B&feature=view_all