Trypofobia to lęk, którego powodem są obrazy lub rzeczy składające się z dużej liczby niewielkich dziur o nieregularnych kształtach. Nie jest to zaburzenie psychiczne w sensie ścisłym, jednak nie da się ukryć, że przypadłość ta znacznie zmniejsza komfort codziennego funkcjonowania. Jeśli podejrzewasz, że ten problem dotyczy Ciebie, sprawdź, czy masz charakterystyczne objawy lub wykonaj jeden z internetowych testów.


Trypofobia – sprawdź, czy masz charakterystyczne objawy

Trypofobia to lęk przed przedmiotami lub obrazami, na których występują skupiska małych dziur o nieregularnych kształtach. Na pierwszy rzut oka przypadłość ta wydaje się irracjonalna, czego dowodem jest sceptyczna opinia Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz APA (American Psychiatric Association), które nie zaliczają tego problemu do fobii oraz zaburzeń psychicznych. Jednak badania z lat 90. XX wieku przeprowadzone przez M. Rufo potwierdzają, że istnieje spora grupa osób, która boi się dziur.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy problem ten dotyczy Ciebie, przyjrzyj się charakterystycznym objawom. Osoba, która zmaga się z trypofobią, na widok truskawki, plastra miodu, żółtego sera z dziurami czy bąbelków w napoju gazowanym doświadcza następujących symptomów:

  • ataki paniki,
  • przyspieszone bicie serca,
  • duszności,
  • drżenie rąk,
  • gęsia skórka,
  • nudności,
  • bóle głowy,
  • odruch natychmiastowego odwrócenia głowy.

Warto zaznaczyć, że lęku i niepokoju nie można tutaj utożsamiać z obrzydzeniem. Wiele osób brzydzi się porowatej skóry, chorób skórnych, nietypowych zwierząt lub roślin, jednak nie jest to równoznaczne z trypofobią. W 2018 r. na jednej z grup na Facebooku przebadano osoby, które dostrzegały u siebie oznaki tej nietypowej fobii. Jak się okazało, zdecydowana większość tej grupy brzydziła się widoku dużych skupisk otworów, jednak nie przejawiała charakterystycznych objawów.

Trypofobia – na czym polegają testy internetowe?

Przed udaniem się do specjalisty wiele osób chce wstępnie zdiagnozować swoją dolegliwość. Bardzo dużą popularnością cieszą się np. internetowe testy na depresję. Polegają one na udzieleniu odpowiedzi na krótką serię pytań, a uzyskanie określonej liczby punktów stanowi wskazanie, aby zwrócić się o pomoc do psychologa lub psychiatry. W internecie można znaleźć także testy na trypofobię, jednak są one skonstruowane nieco inaczej. W kwestionariuszach – których nie brakuje w sieci – znajdują się pytania, jednak w przypadku diagnozowania tej nietypowej przypadłości największą rolę odgrywa strona wizualna. Osoba, która dostrzega u siebie niepokojące symptomy, ogląda szereg zdjęć przedstawiających owoce, zwierzęta, rośliny, przedmioty i ludzką skórę z niewielkimi otworami o nieregularnych kształtach. Jeśli patrzenie na większość z tych obrazów wywołuje niepokój i gęsią skórkę, warto rozważyć pomoc specjalistyczną. Terapia przyda się szczególnie wtedy, gdy objawy fobii utrudniają codzienne funkcjonowanie, a nasilający się stres oraz widmo nagłego ataku paniki odbierają radość życia.