Spotkania i działania twórcze dla mam, podczas gdy ich dzieci znajdują się pod profesjonalną opieką – tak w skrócie prezentuje się innowacyjny projekt „Blisko MAM” Fundacji Tettere. „Chcemy być blisko mam, towarzyszyć im w tej przygodzie zwanej macierzyństwem”, przekonują organizatorki.
By macierzyństwo nie było tak trudne
Fundacja Tettere zaprasza do udziału w wielopokoleniowym projekcie dedykowanym kobietom.
– O tego typu inicjatywie myślałyśmy już od dawna – w zasadzie odkąd założyłyśmy fundację w grudniu 2021 – przyznaje Magdalena Gardas-Wasilewska, członkini zarządu. – Każda z nas jest mamą i pamiętamy, jak wyglądały nasze początki macierzyństwa. I wiemy, że pojawienie się małego człowieka w życiu kobiety to zawsze jest duża sprawa. Wiemy też, że macierzyństwo bez tzw. wioski wsparcia jest trudne – dlatego, w ramach projektu „Blisko MAM”, spróbujemy stworzyć taką sąsiedzką wioskę – tłumaczy Gardas-Wasilewska.
Do udziału w projekcie „Blisko MAM” zaproszone są mamy dzieci do lat 3, które pełnią nad nimi opiekę, kiedy reszta domowników jest w pracy, szkole czy przedszkolu.
– Chcemy, by mogły odetchnąć, napić się kawy, być może nauczyć się czegoś nowego, ze świadomością, że to jest czas dla nich – bo ich pociecha jest w zasięgu ręki, dobrze zaopiekowana, więc mogą przez tę godzinę zrobić coś całkowicie dla siebie – przekonuje Gardas-Wasilewska. – Tytuł naszego projektu można odczytać dwojako: Blisko MAM – bo chcemy być blisko mam, towarzyszyć im w tej przygodzie zwanej macierzyństwem, ale to słowo MAM odczytujemy tak po prostu: mam blisko – do drugiego człowieka, do sąsiada, do dziecka.
Udział w warsztatach jest całkowicie darmowy, zapisywać się można za pośrednictwem formularza: https://forms.gle/aqBCqbijktrVtUHr7. Pierwsze spotkanie już 19 września, kolejne co wtorek do 28 listopada.
Będzie kreatywnie i wielopokoleniowo
Warsztaty i świetlicę dla dzieci poprowadzą członkinie Fundacji Tettere i grupy teatralnej Głowa Mała.
– Szykuje się dużo pracy twórczej – zapewnia Gardas-Wasilewska. – Będziemy rozmawiać, ruszać się, działać manualnie. Zajęcia dla mam będą trwały godzinę zegarową – w tym czasie, w pomieszczeniu obok, dzieci będą przebywać w specjalnie dla nich stworzonej przestrzeni, bawiąc się z animatorkami.
Wszystkie spotkania z mamami odbywać się będą w Nowej Roofie w Galerii Handlowej Turzyn, która jest partnerem projektu. Organizatorki zainicjują także możliwość spotkań w kameralnych grupach mam i seniorek w trakcie wizyt w Muzeum Szczecin w PRL. Będzie to okazja do rozmowy oraz budowania międzypokoleniowego porozumienia i wzajemnego inspirowania się pomysłami dotyczącymi sąsiedzkości i codzienności.
Projekt zakończy się w grudniu
Na finał projektu zaplanowano dwa działania. Wszystkie uczestniczki oraz ich rodziny i najbliżsi zostaną zaproszeni na prezentację etiudy teatralnej i podcastu, przygotowanych przez animatorki i pedagożki teatru na podstawie rozmów oraz spotkań z seniorkami i mamami.
– Podcast podsumuje rozmowy Marty Łągiewki z podopiecznymi Dziennego Domu Pomocy Społecznej nr 5 w Szczecinie, z którym miałyśmy przyjemność współpracować w ubiegłym roku przy innym projekcie – zdradza Gardas-Wasilewska. – Scenariusz etiudy teatralnej powstanie na bazie tego, co wydarzy się podczas spotkań z mamami, dziećmi i seniorkami. Będziemy poruszać się wokół takich tematów jak macierzyństwo, sąsiedzkość, „wioski”, społeczne kręgi kobiet.
Etiudę wyreżyseruje Marta Łągiewka, scenografię przygotuje Kaja Cykalewicz-Licak, wystąpi Głowa Mała – Karolina Sabat i Magdalena Gardas-Wasilewska. Finał projektu odbędzie się w grudniu, jeszcze przed świętami.
– Jesteśmy ciekawe, jaki będzie oddźwięk tak skonstruowanego projektu – traktujemy go testowo. To pierwszy tak duży projekt realizowany przez Fundację Tettere. Do tej pory realizowałyśmy dużo różnych działań w partnerstwach z innymi podmiotami – przyznaje Gardas-Wasilewska. Mam nadzieję, że projekt „Blisko MAM” będzie taką trampoliną umożliwiającą nam realizację kolejnych tego typu działań w przyszłości. Pomysłów mamy całe mnóstwo!
Projekt sfinansowany jest ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.
Komentarze
0