Będą pływać w Odrze, biegać i ścigać się na rowerach. Ponad 700 zawodników weźmie udział w tegorocznej edycji Triathlonu Szczecin. Impreza już w najbliższą niedzielę odbędzie się w naszym mieście. Kierowcy w tym czasie mogą spodziewać się utrudnień w ruchu.
Przed nami kolejne wielkie sportowe święto. 3 lipca w Szczecinie będą rywalizować setki „ludzi z żelaza”, którzy najpierw wskoczą do Odry, następie wsiądą na rowery, a na sam koniec pobiegną przez Stare Miasto. W tym roku organizatorzy zdecydowali się tylko na kilka kosmetycznych zmian trasy zawodów. – Wsłuchujemy się w głosy uczestników naszych zawodów, którzy sugerowali o zmianę odcinka brukowego na trasie kolarskiej. W tym roku już go nie będzie, a zawodnicy będą wykręcać jeszcze lepsze czasy na rowerach – mówi Wojciech Kruczyński, Prezes Endu Sport oraz współorganizator zawodów. Trasa pływacka i biegowa zostaną poprowadzone analogicznie jak w roku poprzednim w roku.

Oficjalne otwarcie zawodów zaplanowano w niedzielę o godz. 07:30. Zakończenie imprezy nastąpi około 17:30.
Trasa rowerowa triathlonu:
START – wyjazd ze strefy zmian przy Bulwarze Chrobrego – ul. Jana z Kolna – Nabrzeże Wieleckie – Bulwar Piastowski – zjazd w lewo na Most Długi (przejazd skrajnym lewym wewnętrznym pasem) – wewnętrzne pasy ulic: Energetyków – Gdańskiej – Estakady Pomorskiej – Gdańskiej – Most im. Pionierów – Eskadrowej – Hangarowej – Struga – Zwierzynieckiej – Kurzej – powrót do centrum równoległymi wewnętrznymi pasami jezdni – Most Długi – Nabrzeże Wieleckie – dojazd do strefy zmian na Bulwarze Chrobrego – META
Trasa biegowa triathlonu:
START – Nabrzeże Wieleckie – ul. Farna – ul. Korsarzy – ul. Rycerska – ul. Grodzka – ul. Koński Kierat – pl. Orła Białego – ul. Grodzka – ul. Staromiejska – ul. Tkacka – ul. Łaziebna – ul. Koński Kierat – ul. Mariacka – pl. Żołnierza Polskiego – ul. Jana z Kolna – META

W związku z organizacją zawodów kierowcy powinni się przygotować na utrudnienia w ruchu:
  • od 30 czerwca od godz. 18:00 – wyłączenie z ruchu ul. Jana z Kolna – wschodnia jezdnia (na odcinku od wjazdu na Trasę Zamkową w kierunku Most Długi - pl. Żołnierza do zjazdu z Trasy Zamkowej w kierunku pl. Żołnierza - stocznia);
  • od 1 lipca od godz. 18:00 – wyłączenie z ruchu ul. Jana z Kolna (od ulicy Kapitańskiej w stronę Mostu Długiego, od wjazdu na Trasę Zamkową w kierunku pl. Żołnierza Polskiego), nitki zjazdowej z Trasy Zamkowej w ulicę Jana z Kolna;
  • od 2 lipca od godz. 18:00 – wyłączenie z ruchu parkingu pod Trasą Zamkową, zjazdu z Trasy Zamkowej w kierunku parkingu pod Trasą Zamkową, zjazdu z Trasy Zamkowej w kierunku Mostu Długiego, Nabrzeża Wieleckiego (od Mostu Długiego do ul. Jana z Kolna) i ulicy Jana z Kolna (w kierunku od pl. Żołnierza Polskiego); zostaną wygrodzone wewnętrzne pasy ruchu na ulicachc Energetyków, Gdańskiej, Estakadzie Pomorskiej, Moście Pionierów, Eskadrowej, Hangarowej, Struga, Zwierzynieckiej;
  • od 3 lipca od godz. 06:00 – wyłączenie z ruchu ulic Panieńskiej, Farnej, Korsarzy, Rycerskiej, Kuśnierskiej, Grodzkiej, Farnej, Koński Kierat, pl. Orła Białego, Tkackiej, Łaziebnej, Mariackiej;
  • od 3 lipca od godz. 8:00 do godz. 15:00 – zamknięcie Mostu Długiego;
  • od 4 lipca do godz. 18:00 - w przypadku nieuprzątnięcia stref startowych do godz. 05:00 dnia 4 lipca 2016 r. wyłączony z ruchu będzie lewy pas ul. Jana z Kolna (na odcinku od wjazdu na Trasę Zamkową na relacji Most Długi – pl. Żołnierza do zjazdu z Trasy Zamkowej na relacji pl. Żołnierza-Stocznia)
Zmiany w komunikacji miejskiej:

Linia 70 - od 1 lipca od godziny 18:00 do 4 lipca do godziny 05:00 będzie kursowała objazdem:
- w kierunku Urzędu Miasta: od przystanku „Wyszyńskiego” przez Jana z Kolna – Trasę Zamkową – Tadeusza Mazowieckiego – Starzyńskiego – Zygmunta Starego – Matejki – plac Rodła i dalej swoją trasą, z pominięciem przystanków „Admiralska” i „Urząd Wojewódzki”. Przystanek „Starzyńskiego” zostanie przeniesiony na drugą stronę ulicy, autobusy będą zatrzymywać się na przystanku w kierunku Pargowa.
- w kierunku Kamieńca: plac Rodła – Wyzwolenia – pl. Żołnierza Polskiego – Farna – Sołtysia – Wyszyńskiego – Nabrzeże Wieleckie i dalej swoją trasą, z pominięciem przystanków: „Teatr Współczesny” i „Jarowita”. Przystanek „Starzyńskiego” zostaje przeniesiony do zatoki autobusowej na pl. Żołnierza Polskiego przy skrzyżowaniu z ul. Farną.

Linia autobusowa 526 - od 30 czerwca do 4 lipca do godz. 05:00 kursować będzie objazdem w obu kierunkach od przystanku „Wyszyńskiego” do przystanku „Dubois”: Wyszyńskiego – Brama Portowa – Niepodległości – plac Żołnierza Polskiego – plac Hołdu Pruskiego – Matejki – Malczewskiego – Parkowa - Dubois, do przystanku „Dubois” i dalej swoją stała trasą, wg normalnego rozkładu jazdy. Przystanek „Wyszyńskiego” w kierunku Polic przeniesiony zostanie do zatoki na ul. Wyszyńskiego. Przystanek „Dubois” w kierunku Dworca Głównego zlokalizowany będzie w ciągu ul. Dubois – przystanek wspólny z linią 525.

Linia 6
- od 2 lipca do 4 lipca do godz. 04:30 zostanie zawieszona. Uruchomiona zostanie dodatkowa linia tramwajowa nr 16, która będzie kursować na trasie: Pomorzany - Wyszyńskiego trasą linii 6, następnie przez Bramę Portową – al. Niepodległości – plac Żołnierza Polskiego – plac Hołdu Pruskiego – ul. Matejki – ul. Malczewskiego – ul. Parkową – ul. Dubois, a następnie trasą linii 6 do pętli Gocław wg specjalnego rozkładu jazdy, z częstotliwością kursowania co 12 minut.

Linie 52 i 76 - od 3 lipca do zakończenia imprezy będą kursować z pominięciem ul. Tkackiej, Grodzkiej i Sołtysiej. Na trasie objazdu zostaną uruchomione dodatkowe przystanki „Brama Portowa”. Przystanek wspólny z liniami A, B, C jadącymi w kierunku placu Rodła będzie dla wysiadających. Przystanek „Brama Portowa” (przy kwiaciarkach) wspólny z liniami 75 i 81 jadącymi w kierunku Dworca Głównego będzie przystankiem końcowym.

Linie A, B, C
- od 3 lipca do zakończenia imprezy – przystanek „Basen Górniczy” dla linii jadących w kierunku Osiedla Bukowego, Słonecznego, Kasztanowego zlokalizowany będzie w zatoce na wysokości pętli.

Linia 64
- od 3 lipca do zakończenia imprezy w kierunku Klucza autobusy pojadą częściowo zmienioną trasą; od skrzyżowania ulic Struga z Gryfińską trasa przebiegać będzie ul. Hangarową, Eskadrową, nawrót pod Mostem Pionierów i dalej ul. Hangarową do ul. Andre Citroena. Od przystanku "Jaśminowa ZUS" autobusy pojadą stałą trasą. Nieczynny będzie przystanek "Bagienna" zlokalizowany przy ul. Gryfińskiej. Autobusy zatrzymają się na tymczasowym przystanku zlokalizowanym przy ul. Hangarowej. W kierunku Dąbia od skrzyżowania ulic Struga i Gryfińskiej autobusy pojadą na wiadukt zlokalizowany na wysokości SPA Dąbie, z którego zjadą w kierunku ul. Gryfińskiej i dalej pojadą stałą trasą.

Linie 856 i 896
- od 3 lipca do zakończenia imprezy w kierunku przystanku Os. Dąbie autobusy pojadą częściowo zmienioną trasą, od skrzyżowania ulic Struga i Gryfińskiej trasa przebiegać będzie ul. Hangarową, Eskadrową, nawrót pod Mostem Pionierów i dalej ul. Hangarową do ul. Andre Citroena. Od przystanku "Jaśminowa ZUS" autobusy pojadą stałą trasą. Nieczynny będzie przystanek "Bagienna" zlokalizowany przy ul. Gryfińskiej. Autobusy zatrzymają się na tymczasowym przystanku zlokalizowanym przy ul. Hangarowej.

Linia 71
- od 3 lipca do zakończenia imprezy w kierunku Basenu Górniczego autobusy pojadą częściowo zmienioną trasą, od skrzyżowania ulic Struga i Gryfińskiej trasa przebiegać będzie ul. Hangarową, Eskadrową, nawrót pod Mostem Pionierów i dalej ul. Hangarową do ul. Andre Citroena. Od przystanku "Jaśminowa ZUS" autobusy pojadą stałą trasą. Nieczynny będzie przystanek "Bagienna" zlokalizowany przy ul. Gryfińskiej. Autobusy zatrzymują się na tymczasowym przystanku zlokalizowanym przy ul. Hangarowej.

Linia 72
- od 3 lipca do zakończenia imprezy w kierunku Śmierdnica Pętla od skrzyżowania z ulic Struga – Gryfińska autobusy pojadą w kierunku ul. Struga następnie wjadą na wiadukt zlokalizowany na wysokości SPA Dąbie, z którego zjadą w kierunku ul. Gryfińskiej i dalej pojadą stałą trasą.

Linia 77 - od 3 lipca do zakończenia imprezy w kierunku Os. Bukowego autobusy pojadą częściowo zmienioną trasą; od przystanku "Gryfińska"’ trasa przebiegać będzie ulicami Hangarową, Eskadrową, nawrót pod Mostem Pionierów i dalej ul. Hangarową, Struga i od przystanku "Bagienna"’ swoją stałą trasą.

Linia 79 - od 3 lipca do zakończenia imprezy w kierunku "ronda Ułanów Podolskich" autobusy pojadą częściowo zmienioną trasą; od skrzyżowania ulic Struga i Gryfińskiej trasa przebiegać będzie ul. Hangarową, Eskadrową, nawrót pod Mostem Pionierów i dalej ul. Hangarową do ul. Andre Citroena. Od przystanku "Jaśminowa ZUS"’ Stałą trasą. Autobusy zatrzymują się na tymczasowym przystanku zlokalizowanym przy ul. Hangarowej.

Linia B - od 3 lipca do zakończenia imprezy w kierunku Dw. Niebuszewo autobusy pojadą od przystanku "Wiosenna" ul. Struga, ul. Hangarową, z pominięciem przystanku "Rondo Ułanów Podolskich".

Możliwe są także utrudnienia przy wjeździe na pętlę Basen Górniczy.

Skok na boungee

Triathlon Szczecin to wydarzenie nie tylko dla aktywnych triathlonistów, ale również dla ich rodzin oraz kibiców. Jak zapowiadają organizatorzy, na wszystkich czeka mnóstwo atrakcji. Jedną z nich jest skon na bungee. Ta ekstremalna rozrywka będzie dostępna w niedzielę przez cały dzień trwania imprezy. Oprócz tego zaplanowano też trzydniowe targi sprzętu sportowego i specjalną strefę kibica z animatorami.