Od najbliższego weekendu szybciej i łatwiej dotrzemy do portu jachtowego, plaży na Wyspie Grodzkiej czy nowego bulwaru na Łasztowni. Pierwsze w tym roku kursy szczecińskiego tramwaju wodnego startują w sobotę, 15 lipca.
Tramwaj wodny połączy Bulwar Piastowski z Nabrzeżem Starówka.

Gdzie przystanki?
Pierwszy przystanek zlokalizowany będzie na Bulwarze Piastowskim, w sąsiedztwie Mostu Długiego. Drugi znajdzie się przy nowych, pływających pomostach na Nabrzeżu Starówka (za kładką prowadzącą na Wyspę Grodzką). Miejsca te zostaną odpowiednio oznaczone dedykowanymi tabliczkami z rozkładami jazdy. Osoby niepełnosprawne lub mające problem z poruszaniem się będą mogły skorzystać z windy prowadzącej na pomost NorthEast Mariny. By jednak sternik wiedział o dodatkowym przystanku bezpośrednio przy windzie, konieczna będzie informacja telefoniczna lub zgłoszenie bezpośrednio do obsługi portu, która będzie służyć pomocą.

W jakich godzinach kursy?
Katamaran, który pomieści jednorazowo nawet 12 osób, kursował będzie codziennie od godz. 10.00 do 19.30 (ostatni kurs z Bulwaru Piastowskiego). Jak zaznacza Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik miasta ds. żeglarstwa, przewóz możliwy będzie jedynie w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Ze względów bezpieczeństwa kursy nie będą realizowane przy silnym wietrze. Przeszkodami mogą być także ulewne deszcze czy burze. Z kolei przy dużym zainteresowaniu w słoneczne dni rozkład traktowany będzie elastycznie, a katamaran będzie pływał częściej, by przewieźć jak największą liczbę chętnych. Przy niepewnej pogodzie najlepiej upewnić się wcześniej, czy tramwaj kursuje. Numer telefonu znajdzie się na tabliczkach z rozkładami jazdy.

Ile kosztują bilety?
Ceny biletów (w obie strony) wynosić będą:
·         5 zł – bilet normalny
·         2 zł – bilet ulgowy (dzieci i młodzież szkolna z ważną legitymacją szkolną)
·         bezpłatnie – dzięki do lat 4 (wyłącznie pod opieką osób dorosłych).

Podróż trwać będzie kilkanaście minut. Płynąc od Nabrzeża Starówka w kierunku bulwaru trasa przebiegnie przez port jachtowy i dalej przy dźwigozaurach. Powrót na Nabrzeże Starówka odbywać się będzie z opłynięciem Wyspy Grodzkiej, wzdłuż Wałów Chrobrego.

Kursy realizowane będą, o ile pogoda pozwoli, do 25 września br.

W regaty tramwaj za darmo
Katamaran wykorzystywany będzie także podczas finału regat The Tall Ships Races 2017. Stanie się on wtedy tramwajem TT-Line, na podróż którym trzeba będzie mieć bezpłatne wejściówki (do odbioru w namiocie TT-Line na terenie imprezy). Trasa prowadzić będzie od południowej kei portu jachtowego na Nabrzeże Wieleckie (w pobliżu Trasy Zamkowej).

W ubiegłym roku tramwaj wodny kursował od początku sierpnia na trasie Bulwar Piastowski - port jachtowy.