W tradycyjnej formie, jak również w wersjach mniej kalorycznych, a także wegańskiej czy bezglutenowej – w ten weekend w OFF Marinie będzie można spróbować słodkości w niemal każdej postaci. To za sprawą kolejnej edycji Festiwalu Słodyczy, której będzie towarzyszyć dwudniowa odsłona Szczecińskiego Bazaru Smakoszy.

To wydarzenie zdążyło już zdobyć serca, a właściwie podniebienia, mieszkańców, którzy tłumnie odwiedzali poprzednie edycje, jak i wystawców, chętnie powracających ze swoim asortymentem.

– W najbliższy weekend w OFF Marinie nie zabraknie również debiutów – zapewnia Michał Jakubów, organizator Festiwalu Słodyczy oraz Szczecińskiego Bazaru Smakoszy. – Sprawdza się zasada, że ci, którzy zgłaszają się na festiwal, chcą potem nawiązać z nami regularną współpracę. 

Słodkie przyjemności dla każdego 

Wyczekiwany Festiwal Słodyczy odbędzie się w OFF Marinie przy ul. Chmielewskiego 18 w sobotę i niedzielę, 20 i 21 kwietnia. To okazja, by spróbować rzemieślniczych słodkości od lokalnych wystawców. Na co dzień trzeba wiedzieć gdzie ich szukać, a podczas festiwalu wszyscy będą w jednym miejscu. I tak w wydarzeniu wezmą udział między innymi Hania Beza, czyli królowa szczecińskich bez, FitCake Szczecin z ofertą dla osób z ograniczeniami w diecie czy Maja Pietruszka z miodami pitnymi. Nie zabraknie też deserów w stylu włoskim, a to za sprawą Limone. Pojawią się też Bezoffnia, Ewypieki, Kraina Słodyczy i MegCake.

Festiwalowych sprzedawców swoją ofertą wspierać będą stali wystawcy Szczecińskiego Bazaru Smakoszy, m.in. Miód Malina Sadki z ciastami w wersji wege czy The Macaramoon z przepysznymi makaronikami. Będą też słodkie nowości na stanowisku Nesebar.

– Od lat karmili nas wytrawnie, od najbliższego weekendu do oferty wprowadzają bałkańskie słodycze – zdradza Jakubów. – Znajdziemy u nich baklawę czy desery bazujące na kaszach mannie czy jaglanej. 

Najlepsze produkty z regionu

W oba dni, czyli zarówno w sobotę, jak i niedzielę, Festiwalowi Słodyczy będzie towarzyszył Szczeciński Bazar Smakoszy. Dodatkowo w niedzielę, na terenie OFF Mariny, będzie można odwiedzić Aleję Zachodniopomorskich Smaków, czyli bazar rolniczy organizowany we współpracy z Urzędem Marszałkowskim.

– To pierwsze spotkanie w tym roku, a będzie ich jeszcze kilka w sezonie wiosenno-letnim – zapowiada Jakubów. – W jednym miejscu znajdziemy rolników ekologicznych, koła gospodyń wiejskich z regionu i możemy traktować to jako walor turystyczny.

Plany na przyszłość

Nie tylko w najbliższy weekend warto odwiedzić OFF Marinę. Oprócz cotygodniowych Szczecińskich Bazarów Smakoszy jeszcze przed wakacjami (18-19.05) zorganizowany zostanie Festiwal Kawy połączony z 7. urodzinami Szczecińskiego Bazaru Smakoszy. A 23 czerwca odbędzie się II edycja Festiwalu „Zrobione w Szczecinie” organizowanego we współpracy z Agencją Rozwoju Metropolii Szczecińskiej.

– Część wystawców na pewno się powtórzy, ale priorytetem będzie to, by pojawili się ci, dla których nie starczyło miejsca podczas pierwszej edycji – zaznacza Jakubów. 

Na Festiwal Słodyczy i Szczeciński Bazar Smakoszy organizatorzy zapraszają 20 i 21 kwietnia w godz. 10:00-14:00. Wstęp darmowy, parking na terenie OFF Mariny bezpłatny, dojazd ul. Smolańską od strony pętli „Pomorzany” oraz sklepu Netto. 

LISTA WYSTAWCÓW FESTIWALU SŁODYCZY:

Sala festiwalowa:

1. Hania Beza
2. Ewypieki
3. Karolina Wiśniewska
4. MegCake
5. FitCake Szczecin
6. Alicja Orlik
7. Cukiernik Konrad
8. Bezoffnia
9. Kraina Słodyczy
10. Maja Pietruszka - miody i kwiaty pitne
11. Limone

Sala główna:

12. Miód Malina Sadki
13. Sernik Idealny
14. Przysmaki Sułtana
15. Rogos
16. Nesebar
17. The Macaramoon
18. Crazy Croissant
19. Gospodarstwo rodzinne AL Jager