Czy dasz radę rozpoznać, co jest wytworem sztucznej inteligencji, a co człowieka? Czy potrafisz przeliczyć długość ze stóp na łokcie oraz metry? Jak ustawisz katapultę z wykorzystaniem rzutu ukośnego? Dlaczego wygranie wyścigu z robotycznym ramieniem jest takie angażujące? Odpowiedzi na te i jeszcze więcej pytań znajdziesz na czterech poziomach Centrum Nauki FILARY w Stargardzie. To świetny pomysł na rodzinną, weekendową wycieczkę ze Szczecina!

Zarezerwuj minimum 2 godziny, ale… i tak zostaniesz dłużej

— Zapraszamy do nas nie tylko dzieci, ale i dorosłych, bo wśród naszych atrakcji mogą doskonale się bawić odwiedzający w każdym wieku. To zawsze jest czas spędzony w miłej, rodzinnej atmosferze pełnej przygód — mówi Joanna Cupak, zastępczyni kierownika Stargardzkiego Centrum Nauki FILARY. — Optymalny czas na poznanie wszystkich eksponatów i przejście czterech poziomów to od dwóch do trzech godzin, ale nierzadko nasi goście zostają o wiele dłużej. To żaden problem, bo do naszego Centrum Nauki można przybyć i wejść bez większej kolejki o dowolnej porze w godzinach otwarcia, a potem korzystać aż do zamknięcia — dodaje.

Centrum nauki jest podzielone na cztery poziomy. Na pierwszym spotkamy się z kupcami, drugie zdominowała tematyka związana z życiem miasta, a trzecie piętro to dzielni rycerze. 

— Przez trzy pierwsze poziomy zwiedzania mówimy dość dużo o tematach ścisłych. Można dowiedzieć się sporo o miarach, sile, odliczaniu, wagach, jednak opowiadamy o tym w sposób fabularny, z wykorzystaniem historii Stargardu od średniowiecza — zdradza.

FILARY cię „wciągną”, a Stargard oczaruje!

— Stargard wciąż jeszcze nie jest kojarzony z miastem turystycznym, ale to się szybko zmienia. Już teraz ma mnóstwo do zaoferowania odwiedzającym — opowiada Joanna. — Niedaleko FILARÓW znajduje się Muzeum Archeologiczno-Historyczne z bardzo ciekawymi wystawami, jest też cudowny, odbudowany obiekt, jakim jest Książnica Stargardzka, jak również Kolegiata NMP z bardzo wysoką, widokową wieżą — wymienia.

Przyjazd do Stargardu to również możliwość odbycia przyjemnego spaceru szlakiem gryfików, nawiązujących koncepcją do słynnych wrocławskich krasnali. Ulotkę z mapą można pobrać w FILARACH, a dodatkowo całą wycieczkę da się odbyć wypełniając zadania (tzw. questy) i dowiadując się przy okazji ciekawych historii.

— FILARY są położone blisko starego miasta w Stargardzie, a sam rynek staromiejski jest z kolei otoczony tzw. Plantami Stargardzkimi, czyli parkami pełnymi zieleni. Warto zostawić samochód na parkingu i przejść się tam na małą przechadzkę, a przy okazji można też skorzystać z dobrego zaplecza gastronomicznego — dodaje.

„Każde centrum nauki jest inne”

Pozostaje zatem pytanie, czy jeśli ktoś odwiedził w Szczecinie Morskie Centrum Nauki lub Edukatorium Fabryki Wody, to czy wycieczka do kolejnego miejsca o podobnym charakterze nie będzie powielała już znanych atrakcji?

— Z założenia centra nauki nie konkurują ze sobą, bo każde z nich jest inne. Mogą pojawić się pojedyncze, podobne eksponaty, ale to nie jest tak, że ktoś był w innym centrum nauki i w FILARACH zastanie dokładnie to samo. U nas duży nacisk jest kładziony na historię Stargardu i to właśnie na tej bazie wymyślamy i udostępniamy nasze unikalne atrakcje — wyjaśnia Joanna.

Ważne informacje:

  • Ze Szczecina do Stargardu można wygodnie dojechać drogą ekspresową S10, w weekend czas dojazdu to mniej więcej 40 minut,

  • Na zwiedzanie warto zarezerwować 2 godziny, ale w praktyce można zostać tak długo, jak się chce, czyli do zamknięcia o godzinie 18:00,

  • Na miejscu jest dostępny sklepik z pamiątkami,

  • Zwiedzanie jest możliwe na czterech poziomach podzielonych tematycznie,

  • Oprócz FILARÓW w Stargardzie jest też kilka innych miejsc wartych odwiedzenia, warto wybrać się na spacer Plantami Stargardzkimi,

  • W mieście jest dobre zaplecze gastronomiczne.

Wszystkie informacje na temat Centrum Nauki FILARY wraz z rezerwacją biletów można znaleźć na stronie: https://scn-filary.pl/