Coraz bliżej do uruchomienia pierwszego w naszym mieście Banku Mleka Kobiecego. Placówka powstaje w szpitalu na Pomorzanach. Jej otwarcie planowane jest w połowie tego roku.
Bank Mleka Kobiecego pozwoli na karmienie naturalnym pokarmem dzieci, które z różnych przyczyn – losowych lub medycznych – nie mogą być karmione mlekiem własnej matki. To pierwsza i jedyna tego typu placówka nie tylko w Szczecinie, ale całym regionie północno-zachodnim.

Jak informuje Bogna Bartkiewicz, rzecznik prasowy SPSK nr 2, pomieszczenia przekazane szpitalowi przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie i przeznaczone na Bank Mleka Kobiecego są już gotowe. W czasie remontu położona została nowa instalacja elektryczna, zamontowano klimatyzator, wymieniono wykładzinę zmywalną, a ściany pomalowane zostały farbami bakteriobójczymi.

- Do szpitala dotarł już sprzęt ufundowany przez Urząd Miasta Szczecin, m.in.: sonikator, kapslarka oraz analizator składu mleka kobiecego. Zakup pozostałego sprzętu specjalistycznego i mebli finansuje Rotary Club Szczecin Center – dodaje rzeczniczka.

Klub otrzymał na ten cel międzynarodowe wsparcie. - Wniosek klubu o dofinansowanie projektu ze środków Rotary International w ramach Grantu Globalnego GG 1753208 został rozpatrzony pozytywnie - cieszy się dr Karolina Kędzierska z Rotary Club Szczecin Center. - Nasz projekt wsparło finansowo 16 klubów Rotary z Polski (m.in. Rotary Club Szczecin International, Rotary Koszalin), Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Słowenii. Środki pozwolą na zakup m.in. bardzo dobrej jakości pasteryzatora, lodówki, zamrażarki i mebli – wymienia.

Ta część wyposażenia zostanie przekazana do szpitala za ok. 6-8 tygodni. Po podłączeniu całej aparatury przeprowadzone zostaną specjalne szkolenia dla personelu medycznego w zakresie korzystania ze sprzętu. Pozwoli to na uruchomienie Banku za ok. 3 miesiące.


foto: danlab / materiały prasowe


foto: danlab / materiały prasowe