Już 27 maja Ogrody Śródmieście zamienią się w kawowe centrum miasta, a to wszystko za sprawą pierwszej edycji wydarzenia „Kawowy Szczecin”. „Chcemy pokazać, że również i w tym mieście są ludzie zafascynowani piciem kawy, którzy lubią dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem” – podkreśla Agnieszka Wolska ze Stowarzyszenia Caturra Vereign.

To pierwsza edycja „Kawowego Szczecina”. Za organizację wydarzenia odpowiedzialne są Qualia Caffe, Baltic Coffee Collective i Stowarzyszenie Agnieszki Wolskiej Caturra Vereign. Miłośnicy i znawcy aromatycznego napoju zapraszają już 27 maja do Ogrodów Śródmieście, gdzie czekać będzie wiele atrakcji – oczywiście kawowych.

Degustacje, zabawa w Trzy Kubki, atrakcje dla najmłodszych

– Jako Szczecin jesteśmy trochę oddaleni od innych wydarzeń kawowych w Polsce, dlatego łączymy siły, aby w przyszłości móc organizować ciekawe wydarzenia dla całego regionu – tłumaczy Agnieszka Wolska. – Nie ukrywamy, że potrzebujemy wsparcia od mieszkańców i innych instytucji. Kawa łączy ludzi i niech to będzie nasza myśl przewodnia.

Podczas „Kawowego Szczecina” mieszkańcy będą mogli wziąć udział w degustacjach, podczas których wspólnie z baristami określą rodzaj smaku i aromatu naparów. Przygotowano dla nich także kawowy quiz, do którego zestaw pytań przygotowała Agnieszka Wolska. Chętni będą mogli wziąć również udział w zabawie „Trzy Kubki”, podczas której będą musieli odkryć kubek z napojem innym od dwóch pozostałych. Warto dodać, że na najlepszego sensoryka czeka nagroda!

Organizatorzy przygotowali także zajęcia dla najmłodszych – dzieci będą miały okazję namalować swoje wyobrażenie na temat kawy. Ich prace zostaną wysłane do pociech rolników pracujących na plantacjach kawy w Hondurasie.

Eliminacje do Polish Aeropress

Wydarzeniem towarzyszącym „Kawowemu Szczecinowi” będą regionalne eliminacje do Polish Aeropress Championship. To konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Aeropress Poland oraz Cophi Solutions. Ogrody Śródmieście są jednym z 14 miejsc, gdzie poprowadzone zostaną rozgrywki. Zwycięzcy szczecińskich eliminacji zakwalifikują się do krajowego finału.

Jak podkreślają szczecińscy kawosze, pomysł na organizację tego typu wydarzenia pojawił się w Mediolanie podczas targów World of Coffee.

– Wraz z Adrianem Małachowskim byliśmy uczestnikami tego wydarzenia. Akurat head roaster Qualii reprezentował Polskę w Mistrzostwach Świata. Po rozmowach z organizatorami Aeropress Poland doszliśmy do wniosku, że trzeba zorganizować takie zawody także w Szczecinie. Chcemy pokazać, że również tutaj są ludzie zafascynowani piciem kawy – zaznacza Agnieszka Wolska.

Zawodnicy będą startować trójkami. Każdy z nich, z wykorzystaniem tej samej kawy, będzie musiał wycisnąć jak najlepszy napar, który ocenią sędziowie.

– Sama formuła zawodów jest prosta i nie trzeba być doświadczonym baristą. Ale umiejętność parzenia kawy w aeropresie w ciągu 8 minut na pewno się przyda – podpowiadają organizatorzy.

Kawowa sobota w Ogrodach Śródmieście

Organizatorzy „Kawowego Szczecina” zapraszają mieszkańców już 27 maja do Ogrodów Śródmieście. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12 i będzie trwać przez cały dzień.

– W przeszłości Qualia Caffe razem ze Stowarzyszeniem Baltic Coffee Collective już organizowała z powodzeniem kilka kawowych festiwali. Mam nadzieję, że to wydarzenie będzie wstępem do czegoś większego w późniejszym czasie – dodaje Agnieszka Wolska.