4 nowe ambulanse zasiliły flotę Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. To niezwykle ważne wsparcie, bo w czasie pandemii ratownicy medyczni dużo częściej wyjeżdżają do potrzebujących. „Karetki są w ruchu całą dobę, a dodatkowo bardzo często są poddawane dekontaminacji”.

Nowe pojazdy na swoim wyposażeniu mają: defibrylator, respirator, ssak akumulatorowy, pompę infuzyjną, krzesło transportowe i platformę mechanicznego ucisku klatki piersiowej. Koszt każdego z nich to około 650 tys. złotych. Co ciekawe, nowe ambulanse mają żółty kolor karoserii. To pierwsze systemowe karetki w tym kolorze na Pomorzu Zachodnim należące do WSPR w Szczecinie. Kolor ten jest zgodny z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, które wskazuje, że od stycznia 2028 roku wszystkie auta funkcjonujące w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego mają mieć ujednolicony żółty kolor i oznakowanie. Fundusze na zakup pojazdów pochodziły z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Wsłuchując się w głos wirusologów, którzy na jesień przewidywali drugą falę zachorowań na COVID-19, już w lipcu zdecydowaliśmy o przeznaczeniu kolejnych unijnych funduszy na walkę z koronawirusem – podkreśla Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Nowe karetki będą wyjeżdżać do pacjentów z Polic, Gryfina, Goleniowa i Gryfic.

– To szczególnie ważny zakup, bo w dobie koronawirusa ratownicy medycznymi spieszą z pomocą dużo częściej. Karetki są w ruchu całą dobę, a dodatkowo bardzo często są poddawane dekontaminacji – dodaje Geblewicz. – Nasza Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratowniczego uzyskała wsparcie kwotą 5 mln złotych z funduszy europejskich. O tym zadecydował Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego, po to, aby pomóc ratownikom medycznym w tym trudnym czasie pandemii.

– Nowoczesne, sprawne ambulanse pozwalają naszym zespołom ratownictwa medycznego na szybkie dotarcie do pacjentów potrzebujących pomocy, dlatego tak ważny jest dla nas odpowiedni tabor, wyposażony w specjalistyczny sprzęt służący do ratowania ludzkiego życia – mówi dyrektor WSPR w Szczecinie, Roman Pałka. Jak zaznacza, w czasie pandemii wykorzystuje się większą liczbę ambulansów, ponieważ aktualnie oprócz 82 karetek funkcjonujących w systemie, jest także 17 ambulansów przeznaczonych do przewozu pacjentów zakażonych koronawirusem, 5 karetek wymazowych oraz 5 karetek komercyjnych.