Sceny zaobserwowane na ulicach Amsterdamu, Paryża czy Rzymu, a także w krakowskim tramwaju czy na plaży w Międzyzdrojach. Te fotografie Timma Stütza, wybrane zgodnie z konkretną koncepcją i opatrzone hasłem „Człowiek/Przestrzeń”, można oglądać w Willi Lentza od początku czerwca tego roku. W piątek (30 września) o godz. 17.00 odbędzie się finisaż wystawy z udziałem samego autora.

Laureat prestiżowych nagród

Ten bardzo ceniony twórca od początku lat 80. ubiegłego wieku mieszka w Glinnej w województwie zachodniopomorskim. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej wyróżniła go m.in. tytułami Artiste (AFIAP – 1993) i Excellence (EFIAP – 2001), a w 1989 roku otrzymał Złoty medal na Foto-Expo (FIAP) w Poznaniu. Od 1983 roku jest związany ze Szczecińskim Towarzystwem Fotograficznym (STF), przez kilka kadencji pełnił też funkcję jego prezesa.

Fotograficzny elementarz i wyprawa do Peru

Timm Stütz preferuje zdjęcia czarno-białe, które można zobaczyć w wielu albumach fotograficznych, książkach marynistycznych i eseistycznych. Poza tym jest również podróżnikiem, publicystą, tłumaczem, twórcą aforyzmów, dzienników i wspomnień oraz popularyzuje pomorskie łodzie żaglowe (tzw. zeesboot). W 2005 roku wydał fotograficzny elementarz „Fotografieren wie unser Onkel – Foto-Fibel 4 kids” dla polsko-niemieckej grupy młodzieżowej „Quo vadis”, a do jego ostatnich publikacji należą m.in. albumy „Zapomniane zdjęcia – Vergessene Fotos” (2019) oraz „Szczecinianie / Stettiner 1980–2020”(2020).

Jest aktywnym uczestnikiem licznych warsztatów, spotkań, sympozjów fotograficznych w różnych częściach świata. W 2018 roku w Książnicy Pomorskiej można było oglądać wystawę jego zdjęć z wyprawy do Ameryki Południowej, która wiązała się z wydaniem albumu „PERU fotografie.legenden.tagebücher”.

Moment ciszy w Szczecinie, głowa Marksa w Berlinie

Wystawa zatytułowana „Człowiek/Przestrzeń”, która od czerwca prezentowana jest w Willi Lentza, to zbiór zdjęć powstałych od początku lat 80. do najnowszych z 2020 roku w takich miastach jak Amsterdam, Rzym, Warszawa, Kraków, a także w mniejszych miejscowościach jak choćby podgórska Czermna.

Timm Stütz w tych pracach po raz kolejny potwierdza, że jest uważnym obserwatorem codzienności, z której potrafi wyłowić nieprzeciętne kadry i ujęcia. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na nieco odrealniony obraz na fotografii „Moment ciszy”, wykonanej w Szczecinie w 1984 roku, czy na zdjęcie chłopca siedzącego na… głowie Marksa, na jego berlińskim pomniku (z 1989 roku).

Podczas finisażu będzie można porozmawiać z artystą, poznać historie powstania poszczególnych zdjęć i zakupić katalog wystawy. Początek w piątek (30 września) o godz. 17:00. Wstęp jest wolny.