Prawdopodobnie w środę poznamy oficjalnych kandydatów Lewicy do rady miasta, sejmiku zachodniopomorskiego i na prezydenta Szczecina. Nasz rozmówca mówi, że dyskusje i negocjacje trwają do ostatniej chwili. Jakie są więc najbardziej prawdopodobne typy Lewicy?

Zdobył 239 głosów do sejmu, a teraz będzie kandydować na prezydenta Szczecina

W przypadku wyborów na prezydenta Szczecina nie ma zaskoczenia. Namaszczony do kandydowania został Bogdan Jaroszewicz, niegdyś wiceprezydent naszego miasta, a obecnie wiceburmistrz Nowogardu, gdzie Lewica rządzi od lat. W Szczecinie Jaroszewicz odpowiedzialny był za inwestycje, ale jego polityczna kariera po odejściu z magistratu raczej nie rysowała się w kolorowych barwach. W ostatnich wyborach do sejmu 50-letni polityk zdobył zaledwie… 239 głosów, czyli najmniej na całej liście wyborczej.

– To osoba warta, by na nią zagłosować. Osoba, która ma zupełnie inne spojrzenie na Szczecin. Miasto potrzebuje nowej dynamiki i wierzę, że lewicowy pomysł zyska poparcie mieszkańców – mówił Dawid Krystek.

Bogdan Jaroszewicz ma zostać oficjalnie przedstawiony jako kandydat na prezydenta w tym tygodniu. Co ważne, Lewica od razu zamierza zaprezentować kandydatkę na zastępczynię Jaroszewicza.

Kto wystartuje do sejmiku i rady miasta?

Dawid Krystek, obecnie wicewojewoda zachodniopomorski, będzie „jedynką” na liście do sejmiku. Miejsce drugie ma przypaść Beacie Karlińskiej, od lat związanej z policką Lewicą, a listę zamknąć ma młody działacz Lewicy Damian Syjczak.

Dawid Krystek w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl powiedział, że Lewica w tych wyborach postawi na „nowe twarze”. Nie chciał jednak zdradzić, kogo ma na myśli. Z informacji portalu wSzczecinie.pl wynika, że rozmowy trwają.

Na listach do rady miasta „jedynkami” mają być Adam Kościelak z Partii Razem oraz syn Dariusza Wieczorka, Błażej Wieczorek. Z okręgu obejmującego m.in. Pogodno wystartuje Małgorzata Prokop-Paczkowska, była posłanka Lewicy. Liderem listy na Prawobrzeżu będzie kandydat na prezydenta Bogdan Jaroszewicz.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. W 2014 i 2018 r. kandydatem Lewicy na prezydenta Szczecina był Dawid Krystek.