Za sprawą nowatorskiej galerii audiowizualnej „Czas Kolor. Przestrzeń’’ zobaczymy dobrze znane obrazy m.in. van Gogha. „Połączenie nowoczesności z tradycją jest tym, co wyróżnia naszą instytucję”, przyznaje Jagoda Kimber, dyrektor Willi Lentza.

– Z pomysłem takiego projektu nosiłam się już od roku, od mappingu, który był wyświetlany podczas inauguracji działalności naszej instytucji kultury oraz Nocy Muzeów 2022. Tym razem przygotowaliśmy wirtualną galerię, której technika pozwoli zanurzyć się w obrazach/ikonach – podkreśla Jagoda Kimber z Willi Lentza. – Dziedzictwo kulturowe promujemy, prezentujemy oraz przypominamy w inny – nowoczesny sposób. Willa Lentza to połączenie nowoczesności z tradycją.

I tak powstała wyjątkowa multimedialna wystawa „Czas. Kolor. Przestrzeń”, za której koncepcję i produkcję odpowiedzialna jest Willa Lentza.

Okrągły ekran wśród drzew i wielkie dzieła sztuki

Multimedialna instalacja stanęła w ogrodzie zabytkowej willi. Wśród drzew, na wysokości 9 metrów, zawieszono okrągły ekran o średnicy 12 metrów. Aby obejrzeć wystawę, wystarczy wygodnie usiąść na leżakach i po prostu spojrzeć w górę, a nad nami rozciągną się perełki światowego malarstwa. 

To okazja, by przypomnieć sobie jedne z największych dzieł w historii sztuki. Na ekranie prezentowane są słynne obrazy, jak i animacje inspirowane działami światowego malarstwa. Odwiedzający zobaczą i freski Michała Anioła z XVI wieku, i prace Mondriana z połowy XX wieku. Nie trzeba jechać do Muzeum d'Orsay w Paryżu, by obejrzeć „Primabalerinę” Degasa ani Museum of Modern Art w Nowym Jorku, by ujrzeć „Gwieździstą Noc” Van Gogha. Wystarczy przyjść do ogrodu Willi Lentza.

Dzięki ruchomym obrazom dostrzeżemy nowe elementy

Wirtualna galeria w ogrodzie Willi Lentza to wyjątkowa okazja do obejrzenia światowych dzieł w zupełnie innej skali. Na tak wielkim ekranie można przyjrzeć się detalom, które do tej pory były ledwo widoczne. Dodatkowo zaanimowanie obrazu pozwala dostrzec elementy, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi.

Całość wystawy dopełnia muzyka autorstwa Roberta Ostiaka. 

– Każdy z obrazów został zaanimowany inaczej. Dodatkowo zilustrowany jest dźwiękiem, który podkreśla klimat dzieła. Razem daje to interesującą całość, która sprawia, że 28 minut animacji się nie nudzi. Jak je obejrzałem na ekranie, to totalnie mnie wciągnęło – mówi Bartosz Wójcicki z Pushka Studio.

Ruchoma Wenus, ujawniająca się Złota Adela. Jak ożyją obrazy?

Jak zdradza Wójcicki, obrazy przyciągną swoją dynamiką. – Przy „Narodzinach Wenus” Botticellego wykorzystaliśmy technikę, dzięki której postacie się poruszają. Jeśli chodzi o freski Michała Anioła, to wykonaliśmy tytaniczną pracę, ponieważ rozcięliśmy wszystkie postaci, które poruszają się wraz z całym tłem. A z widocznych po bokach sklepień zrobiliśmy rozetę, która się zamyka i otwiera – opowiada.

Do animacji „Damy z Gronostajem” napisano algorytm sztucznej inteligencji, który ożywia twarz, a tekstura obrazu „Tworzenie świata” Witkiewicza została nałożona na ciecz i sprawia wrażenie, że się rozpływa. „Sen” Rousseau to z kolei podróż do dżungli, w której zaanimowano większość motywów roślinnych. Początkowo oscylują one wokół koła, by na koniec zamknąć scenę i pokazać obraz. – Wynikową animacji jest zawsze pokazanie oryginalnego dzieła w statycznej formie, więc choć animacji jest dużo, to na koniec ujrzymy obraz w pełnej krasie – mówi Wójcicki.

W Noc Muzeów wstęp bezpłatny!

Wystawa „Czas. Kolor. Przestrzeń” według koncepcji Willi Lentza dostępna jest w ogrodzie willi do niedzieli, 14 maja. Za projekt i opracowanie odpowiedzialne jest Pushka Studio, a realizacji i obsługi technicznej podjęła się firma Aram. Muzykę skomponował Robert Ostiak.

Na pokazy Willa Lentza zaprasza codziennie od godz. 21:30 do północy, bilety są dostępne na stronie https://bilety.willa-lentza.pl.

W sobotę, 13 maja – wstęp wolny! (w ramach Nocy Muzeów). Projekcja wyświetlana regularnie (od 21:30).