Ponad setka twórców szeroko otworzy drzwi swoich pracowni w całym Szczecinie. To wyjątkowa okazja, by spotkać się z artystami, podpatrzeć ich przy pracy czy zobaczyć z bliska niewystawiane wcześniej dzieła. W dniach 16-19 września w Szczecinie odbędzie się Weekend Otwartej Sztuki.

Na inaugurację Weekendu Otwartej Sztuki i jednocześnie symboliczne otwarcie nowego szczecińskiego sezonu artystycznego organizatorzy zapraszają już w najbliższy czwartek, 16 września, o godz. 18:00 do siedziby Związku Polskich Artystów Plastyków przy ul. Koński Kierat 14.

W programie inauguracji znalazły się między innymi: wystawa Stanisławy Dobrzenieckiej-Żyłkowskiej pt. „Porachunki”, plenerowy koncert „Muzyka w przestrzeni”, który powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Nasze Śródmieście i Trio swingowo-jazzowym (Anna Nowik – puzon, śpiew, Marcin Matecki – pianino, Ryszard Słowicki – instrumenty perkusyjne), instalacja imponującego dzieła pn. „Wspólny Stół” (21-metrowy obrus autorstwa Renaty Ramoli i Anny Molskiej) czy wizualizacja-obraz-rzeźba Eli Blanki Sawickiej.

Wspólne zwiedzanie artystycznego Szczecina

To propozycja dla tych, którzy chcą poznać nasze miasto z innej perspektywy. Pod hasłem „Rozmiłuj się w pracowniach” w najbliższą sobotę, 18 września, o godz. 13.15 przy pomniku Marynarza rozpocznie się spacer szlakiem sześciu wybranych pracowni: grafiki warsztatowej, ceramiki artystycznej, fotografii, sztuk wizualnych i scenografii, malarstwa i mozaiki oraz wykonywania gitar. Uczestnicy proszeni są o zabranie ze sobą na spacer małego przedmiotu, który uważają za swój ulubiony.

Pracownie otwierają drzwi na mieszkańców

Od czwartku, 16 września, do niedzieli, 19 września, na zainteresowanych czeka aż 50 szczecińskich pracowni artystycznych, które będzie można odwiedzić. Oprócz zobaczenia z bliska przestrzeni, w których pracują lokalni twórcy, na uczestników będzie czekać wiele atrakcji, w tym różnorodne warsztaty, pokazy oraz prezentacje. Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych pracowni biorących udział w projekcje, godzin otwarcia, artystów, programu wydarzenia i zasad wizyt w poszczególnych miejscach dostępne są na profilu FB Pracownie Artystyczne – Szczecin (https://www.facebook.com/Pracownie.Szczecin). Udział w części wydarzeń wymaga wcześniejszego zarezerwowania miejsca, tak że warto już dziś zapoznać się z bogatą ofertą!

Organizatorami Weekendu Otwartej Sztuki są: Miasto Szczecin oraz Stowarzyszenie Oswajanie Sztuki, Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość i Fundacja Film Services.

Przedsięwzięcie jest częścią programu pt. „Szczecińskie pracownie twórcze”, mającego na celu promocję oraz popularyzację kultury i sztuki.