Prezydent Szczecina Piotr Krzystek w ostatnim wydaniu „Studia wSzczecinie.pl” został zapytany o przyszłość Pyromagic. Choć nie padło definitywnie, że to koniec popularnego festiwalu sztucznych ogni, prezydent zasugerował, że miasto szuka nowych rozwiązań..

"W tej chwili nie przewiduję powrotu"

Ostatnia edycja Pyromagic odbyła się w 2019 roku, czyli przed pandemią COVID-19. Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów, ale pojawiało się coraz więcej głosów, że to nie tylko zbyt droga impreza, ale nieekologiczna i nieprzyjazna zwierzętom.

– Nie mamy pieniędzy na Pyromagic. Nie przewidujemy organizacji wydarzenia w tym roku. Idziemy w trochę innym kierunku. Gramy światłem, bawimy się w inny sposób i za dużo mniejsze pieniądze. W tej chwili nie przewiduję powrotu. Jak mamy z czegoś rezygnować, to Pyromagic odpada w pierwszej kolejności – mówi Piotr Krzystek.

Alternatywą dla Pyromagic ma być festiwal Iluminacje, który w 2023 roku będzie kontynuowany.

Żagle 2023 największą imprezą plenerową w Szczecinie w tym roku

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek w naszym programie potwierdził również, że w tym roku największą planowaną przez miasto imprezą będą Żagle. Trzecia odsłona wydarzenia odbędzie się w sierpniu na Wałach Chrobrego oraz Łasztowni.

– Żagleodbędą się w tym roku. To impreza wpisana na stałe do kalendarza naszego miasta. Są koszty i mamy pewne problemy z finansowaniem tych wydarzeń, ale chcemy przyciągać do Szczecina turystów i warto tego typu eventy organizować. Skala i zakres mogą ulegać zmianie, w zależności od możliwości finansowych miasta – mówił Piotr Krzystek.

Prezydent podczas wywiadu odpowiedział także na zarzuty, że miasto dotuje komercyjne wydarzenia rozrywkowe, a brakuje mu środków na ambitną kulturę. W opinii Piotra Krzystka miasto robi wszystko, by możliwie szeroko wspierać instytucje kultury, których w mieście jest wiele.