Uchwała Rady Miasta nadająca uczniom szkół średnich i ostatniemu rocznikowi gimnazjalistów uprawnienia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską została w ekspresowym tempie opublikowana przez wojewodę Tomasza Hinca w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. Oznacza to, że jej zapisy obowiązywać będą już od początku roku szkolnego, czyli od 3 września.

Projekt uchwały w tej sprawie został przyjęty głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej we wtorek 28 sierpnia. Istniała obawa, że będzie zbyt mało czasu, by jeszcze przed 3 września dokładnie przeanalizowali ją prawnicy wojewody. Wszystkich procedur udało się już jednak dopełnić bardzo szybko i 31 sierpnia uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

Dzięki temu od poniedziałku za darmo z komunikacji miejskiej mogą korzystać wszyscy uczniowie. Do tych ze szkół podstawowych (mają bezpłatne przejazdy od 1 lipca) dołączył ostatni rocznik gimnazjalistów i uczniowie szkół średnich (do 23 lat). Za bilety nie muszą też płacić najmłodsze dzieci, które nie chodzą jeszcze do szkoły.

Jeżdżący za darmo uczniowie muszą posiadać Szczecińską Kartę Aglomeracyjną lub/i Szczecińską Kartę Rodzinną z nadanym przez ZDiTM uprawnieniem do bezpłatnych przejazdów. Proces wyrabiania kart SKA jest bardzo szybki. Można to zrobić w Punktach Obsługi Klienta ZDiTM: Brama Portowa, C.H. Turzyn, Kołłątaja, pl. Rodła, Turkusowa, os. Słoneczne. Tam też można „nabić” na posiadaną kartę uprawnienia do bezpłatnych przejazdów na podstawie ważnej legitymacji szkolnej.