Opowiedzą o francuskim muzyku oczarowanym tekstami Mickiewicza, cenionym w Hollywood artyście polskiego pochodzenia oraz kompozytorze, który zrewolucjonizował rolę muzyki w teatrze – podczas 8. odsłony festiwalu muzyki teatralnej Euromusicdrama widzowie będą obcować z kulturą na najwyższym poziomie.

– Zapraszamy na ósmą już edycję festiwalu, jedynego takiego w Europie i być może nawet na świecie, poświęconego muzyce teatralnej – mówi Michał Janicki, dyrektor Teatru Kameralnego i organizator festiwalu.

Pierwsze wydarzenia w ramach 8. edycji Euromusicdrama odbędą się już w piątek, 6 października. Michał Janicki tego dnia zaprasza do Teatru Kameralnego (w Bramie Portowej) na „Wielką Improwizację”, której gwiazdą będzie muzyka Anthony'ego Girarda. Muzyk oczarowany tekstem Adama Mickiewicza stworzył niezwykłą sceniczną całość. Rolę Konrada powierzył klarnetowi, saksofon stał się głosem, a towarzyszący im fortepian – wyobrażonym
chórem greckim.

O kompozytorze, którego „ukradło nam Hollywood”

W sobotę, 7 października, organizatorzy zapraszają do Filharmonii im. M. Karłowicza. W sali kameralnej zaplanowano wieczór poświęcony wybitnemu amerykańskiemu muzykowi polskiego pochodzenia.

– Podczas festiwalu zawsze przygotowujemy parabiograficzny spektakl o którymś z polskich muzyków. Było już o Chopinie, Lutosławskim, teraz przyszedł czas na Artura Arszawskiego, którego ukradło nam Hollywood – zdradza Janicki. 

Artysta znany na całym świecie pod pseudonimem Artie Shaw zrobił też furorę w filmach, wpisując się nie tylko talentami muzycznym i aktorskim, ale również licznymi romansami.

– To była gwiazda Hollywood, barwna postać muzyki, wirtuoz klarnetu, kompozytor, mąż takich gwiazd jak Ava Gardner czy Lana Turner – opowiada Janicki. 

Spektakl Patrycji Fessard „Legenda o Artie Shaw” opowiada o niesamowitej karierze fenomenalnego jazzmana i kompozytora. Na scenie wystąpią: Honoka Yen (fortepian), Ariane Jacob (fotepian), Stephan Sordet (saksofon), Jean-Marc Fessard (klarnet), Armand Witold (klarnet), Patrycja Fessard (Kathleen Winsor), Gilles Pugibet (aktor), Adam Opatowicz (prowadzenie) i Michał Janicki (dziennikarz).

Festiwal Euromusicdrama to także warsztaty adresowane do uczniów i studentów szkół muzycznych, podczas których Stephan Sordet podzieli się tajnikami muzyki elektronicznej, coraz częściej goszczącej w teatrach. Zajęcia odbędą się w Teatrze Kameralnym, a 8 października będzie można posłuchać efektów podczas koncertu młodych wirtuozów. 

Schaeffer w wykonaniu Grabowskiego to przepis na udany wieczór

Na zakończenie festiwalu będzie można się wybrać – ponownie do Teatru Kameralnego – na spektakl „Audiencja II”. Tekst Bogusława Schaeffera – wybitnego kompozytora, muzykologa i dramaturga – to przewrotny wykład z teorii muzyki, w którym balansuje na krawędzi trywialności i autoironii. Sztuka w reżyserii i interpretacji Mikołaja Grabowskiego – który jako pierwszy podjął się jej zainscenizowania i zagrania – pełna jest pozornej przypadkowości i żywiołowości, które gwarantują wyborną zabawę i śmiech do łez.

– Jeżeli mówi się te dwa nazwiska, Grabowski i Schaeffer, to wiadomo, że to solidna firma – podkreśla Janicki. – Zapowiada się szalenie ciekawy wieczór.

Bilety na wydarzenie dostępne na stronie: https://www.biletomat.pl/bilety/audiencja-2-szczecin-17590/.

Szczegółowy program dostępny na: https://www.facebook.com/teatr.kameralny.szczecin.