Na przekór pandemii i obostrzeń z nią związanych, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie realizuje nowe wystawy. Ta szósta już odsłona cyklu prezentacji sztuki w przestrzeni publicznej na tapet wzięła Bauhaus w jego 101. rocznicę powstania. Wystawę można oglądać cały czas, ponieważ zainstalowana jest w galerii na świeżym powietrzu.
W zeszłym tygodniu w Galerii Otwartej prowadzonej przez Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych na skwerze Guido Recka, tuż obok budynku szkoły, została otwarta nowa wystawa. Ekspozycja współfinansowana ze środków Miasta Szczecina ma na celu popularyzację Bauhausu – jednej z najważniejszych szkół artystycznych XX wieku.
Przypomnienie Bauhausu w jego sto pierwszą rocznicę powstania jest też kontynuacją wystawy z 2019 roku, kiedy w Galerii Otwartej prezentowana była sylwetka Lyonela Feiningera – wybitnego artysty, malarza związanego twórczością z regionem Pomorza Zachodniego, wykładowcy i współzałożyciela Bauhausu.
Bauhaus to szkoła wyjątkowa. Mimo zaledwie trzynastu lat funkcjonowania był jednym z najważniejszych ośrodków naukowych i twórczych XX wieku. Miał ogromny wpływ na rozwój sztuki, architektury, designu i pedagogiki artystycznej. Główną myślą było stworzenie nowoczesnej architektury, funkcjonalnej, integralnie związanej z innymi dziedzinami sztuki, dążenie do jedności estetycznej i technicznej dzieła. Bauhaus wpłynął na kształtowanie się architektury modernistycznej, umocnienie tendencji abstrakcyjnych w sztuce i zreformowanie metod nauczania w szkolnictwie artystycznym.
W związku z dotychczasowym nauczaniem w trybie niestacjonarnym oraz obostrzeniami nie było możliwość zorganizowania wernisażu. Wystawę można oglądać stale, ponieważ jest zainstalowana na świeżym powietrzu w przestrzeni publicznej. Ekspozycja będzie dostępan do 15 grudnia br.
Komentarze
0