16 listopada odbędzie się V edycja konferencji stomatologicznej Dentist Mundi, którą poprzedzą dwie sesje: samorządowa i interdyscyplinarna.

– Będą to bardzo intensywne naukowo dwa dni. Na piątek zaplanowano sesje oraz wykład demonstracyjny lek. dent. Bartłomieja Karasia na temat endodoncji, czyli tego, czego boją się pacjenci. W sobotę odbędzie się sesja dla zespołów stomatologicznych plus konferencja. Zagadnienia są ułożone tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Tematyka obejmuje różne dziedziny, co od samego początku było naszym zamysłem – mówi dr Agnieszka Borowiec-Rybkiewicz. 

Kto odwiedzi konferencję Dentist Mundi?

Tematy na konferencji skupiać się będą np. na medycynie estetycznej, radiologii, terapii bólu, ortodoncji czy protetyce. Wykłady poprowadzą m.in. lek. dent. Dawid Pisuk, dr hab. n. med i n. o zdr. Kamil Nelke czy dr hab. n. med. Alicja Nowicka oraz prof. dr hab. n. med. Joanna Janiszewska-Olszowska.

Konferencja Dentist Mundi zostanie w tym roku wzbogacona o szkolenie, które potrwa dwa dni i będzie obejmowało temat stanów nagłych w gabinetach. Protokoły postępowania przedstawi dr n. med. Beata Wudarska. Będą one skierowane również do higienistek i asystentek stomatologicznych – mówi dr Agnieszka Borowiec-Rybkiewicz. Stany nagłe przebiegają w gabinetach bardzo dramatycznie. Trzeba pamiętać, aby nie tylko szkolić się, ale stale się doszkalać. Jest to ważne nie tylko dla nas, dla zatrudnianego przez nas personelu, lecz także dla pacjentów, tak aby byli bezpieczni – mówi prof. Halina Ey-Chmielewska.

Sesje przed konferencją Dentist Mundi

W ramach sesji samorządowej poprzedzającej Dentist Mundi zostanie poruszona kwestia kształcenia, zarówno przyszłych lekarzy dentystów, jak i tych, którzy chcą się dokształcać i doskonalić swoje umiejętności. My, lekarze dentyści, mamy bardzo ograniczony dostęp do specjalizacji, dlatego ważne jest dla nas szkolenie ustawiczne i chcemy się nad tym pochylić – mówi prof. Halina Ey-Chmielewska.

Prelegenci omówią niezwykle ważne tematy dotyczące np. problemu liczby pacjentów przypadającej na jednego lekarza dentystę, szczególnie w małych miejscowościach i wsiach, a także zasady „odwołuje, nie blokuje”, która dotyczy nagminnego nieprzychodzenia pacjentów na umówione wizyty. 

Podczas drugiej sesji – interdyscyplinarnej – specjaliści rozważą problem młodszych pacjentów, czyli dzieci i młodzieży do lat 18, przede wszystkim w kontekście komunikacji i usprawnienia opieki. Na sesję poza lekarzami stomatologii zaproszeni zostali także inni specjaliści, m.in. lekarze rodzinni, pediatrzy, onkolodzy. Będzie to sesja otwarta dla wszystkich lekarzy z Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.