Tango to nie tylko taniec i muzyka, to wręcz oddzielna kultura, kojarzona przede wszystkim z Argentyną i Urugwajem. Jednak dzięki nagraniom płytowym, artykułom prasowym i filmom, ten gatunek trafił też do Polski i to bardzo szybko, bo już w okresie międzywojennym! Jak różnorodne były nasze tanga w tym czasie, przekonamy się 21 lutego w Willi Lentza, kiedy zespół Grupo Gardel przedstawi program „Takie polskie tanga”!

Najmodniejszy taniec tamtych czasów

O początkach tanga w naszym kraju pisano w 1913 roku w warszawskim „Tygodniku Ilustrowanym”.Szczególną rolę w jego wprowadzeniu do Polski odegrał choreograf Edward Józef Kuryłło, który sprawił, że najmodniejszy taniec tamtych czasów pojawił się w Teatrze Nowości w Warszawie. Dokładnie 28 października 1913 r. w operetce Victora Jacobiego „Targ na dziewczęta” Lucyna Messal i Józef Redo zatańczyli jedno z pierwszych tang publicznie!

Tango milonga i inne przeboje

Wkrótce zmysłowy rytm zaczął królować na polskich scenach, w polskich filmach i salach dancingowych. Stylistykę tę podjęli kompozytorzy, tacy jak Artur Gold, Leo Haber, Henryk Wars i Zygmunt Wiehler. W 1929 roku Jerzy Petersburski napisał słynne „Tango milonga”, które stało się światowym przebojem.

Słowa do tych kompozycji pisali poeci, wśród których byli Marian Hemar, Jerzy Jurandot, Bolesław Leśmian, Julian Tuwim i Andrzej Włast. Największe przedwojenne polskie wydawnictwo fonograficzne „Syrena Rekord” zarejestrowało w tym czasie na płytach ok. 2200 utworów w rytmie tanga!

Specjalny program, nowe aranżacje

Ta muzyka dość często gości w Willi Lentza. Przekonali się o tym uczestnicy styczniowego wykładu w cyklu „Ikony kultury”. W Willi Lentza zorganizowano także Dzień Tanga, prezentujący utwory m.in. z Argentyny. Tym razem, dokładnie 21 lutego, ta sama grupa przedstawi specjalny program „Takie polskie tanga”.

Szlagiery przedwojennej Warszawy w nowych aranżacjach wykonają: Piotr Ciquilito Wawrowski (wokal), Daniel Pacitti (bandoneon), Ewa Tomaszewska (fortepian), Andrzej Mokry (gitara), Guy Tuneh (kontrabas) oraz Tomasz Tomaszewski (skrzypce). Koncert poprowadzi Piotr Tomaszewski, który opowie o poszczególnych utworach z całego programu.

Szczególna, karnawałowa oprawa

Być może poświęci kilka słów artyście, który dał nazwę grupie. Claudio Gardel przez Argentyńczyków uważany jest za największego spośród tych, którzy kiedykolwiek śpiewali tango i za jednego z najwybitniejszych kompozytorów tego gatunku muzycznego. Niestety karierę artysty przerwała przedwczesna śmierć w wypadku lotniczym w 1935 roku.

21 lutego w Willi Lentza Grupo Gardel przedstawi m.in. takie tanga jak „Już nigdy”, „On nie powróci już”, „Tango milonga” czy „To ostatnia niedziela”. Zapowiada się niewątpliwie piękne zakończenie karnawału 2023 roku, w dodatku w szczególnej oprawie! Organizatorzy uprzedzają, że na koncert będzie można wejść tylko w maskach karnawałowych! Dodajmy, że będzie można je zakupić na miejscu.

Bilety dostępne są na: https://bilety.willa-lentza.pl.