Prawdopodobnie to największy instrument w Szczecinie. Już w poniedziałkowe popołudnie stanie przed gmachem filharmonii. Każdy będzie mógł na nim zagrać. Ale to nie jedyna atrakcja szczecińskiego Święta Muzyki.
- Harfa powstała z sympatii do ludzi. Dedykujemy ją tym, którym kultura jest bliska. Stworzyliśmy obiekt osobliwy, który jest piękny wizualnie, ale też budzi uczucia i zachęca do działania – mówi Jerzy Lipczyński, rzeźbiarz i współtwórca niezwykłej harfy. Dzieło ze stali nawiązuje kolorystycznie do barw Filharmonii w Szczecinie – rama instrumentu jest w kolorze czarnym, struny żółte. Instrument ma 3 metry wysokości i można pod nim swobodnie przejść.

- Harfa jest metaforą dźwięku. Jej brzmienie jest przeskalowane, intrygujące i tajemnicze, nie podobne do tradycyjnego
– czytamy w informacji prasowej. Jak dzieło szczecińskich artystów i architektów z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego brzmi będzie można po raz pierwszy usłyszeć podczas wtorkowych obchodów Święta Muzyki w Szczecinie. 21 czerwca o godz. 20:30 (pierwotnie planowano rozpoczęcie o 17:00, ale ze względu na mecz Polska - Ukraina godzina została przełożona) ze Społecznego Ogrodu Kultury wyruszy barwny korowód prowadzony przez zespół Bloco Pomerania. Pochód będzie kierował się pod gmach filharmonii, gdzie szczecinianie wraz z muzykami Bloco Pomerania wspólnie wykonają utwór z towarzyszeniem dźwięków niezwykłego instrumentu.

Sama harfa stanie przed "lodowym pałacem" w poniedziałek około 17:00. Każdy chętny będzie mógł spróbować na niej zagrać. Na co dzień harfa zagości w Społecznym Ogrodzie Kultury, który powstaje przy ul. św. Ducha.

To nie jedyne atrakcje Święta Muzyki. Punktem kulminacyjnym będzie koncert Orkiestry Symfonicznej w holu filharmonii. O godz. 21:30 (godzina przesunięta z 19:00) zabrzmi tam prawykonanie „Symfonii przestrzeni” – kompozycji specjalnie stworzonej na tę okazję przez Artura Cieślaka. Muzycy symfoniczni zostaną rozmieszczeni w różnych punktach budynku.

Wstęp na wszystkie wydarzenia przygotowane z okazji Święta Muzyki w Szczecinie jest bezpłatny.

Święto muzyki, które na całym świecie obchodzone jest od 35 lat, odbywa się pod hasłem „Róbcie muzykę! Faites de la musique!”. Jego celem jest wspólne muzykowanie w przestrzeni miejskiej.