Noc Muzeów już w najbliższą sobotę, a będzie co zwiedzać w Szczecinie. Instytucje otwierają swoje progi i zachęcają, by sprawdzić, co mają do zaoferowania. Po raz pierwszy po gruntownym remoncie Willa Lentza włącza się w ogólnoeuropejską akcję. Na odwiedzających jeden z najpiękniejszych zabytków Szczecina czekać będą nie tylko zachwycające wnętrza, ale także niezwykły mapping.
Zwiedzanie połączone z mappingiem
W Noc Muzeów udostępnione zostaną goszczące w Willi Lentza wystawy: stała („Willa Lentza. Historia (od)nowa”) oraz czasowa („Notatki z pustki”), a także dwie wystawy w ramach trwającego Westivalu 2022 („Młoda Polska” i „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”). Jednak już sama możliwość zwiedzania za darmo zapierających dech w piersiach wnętrz tej zabytkowej budowli z pewnością przyciągną tłumy szczecinian. Bogato zdobione odnowione pomieszczenia, wśród których na parterze znajdziemy m.in. dawną jadalnię, bawialnię i monumentalny hall zachwycą pieczołowicie odtworzonymi detalami.
Intrygującym wydarzeniem będzie projekcja mappingu pt. „1888. Iluzja Czasu”. Dzięki nowoczesnemu podejściu do animacji historycznej, wykorzystaniu techniki 3D i sztucznej inteligencji, ponownie będzie można zobaczyć lśniącą wieloma migającymi cząstkami elewację zabytkowego budynku oraz ożywione postaci przełomu XIX i XX wieku.
– Literaturę reprezentować będą m.in. Arthur Conan Doyle, T.S. Eliot, Eliza Orzeszkowa, Henryk Sienkiewicz i Emil Zegadłowicz, wynalazców Emil Berliner i George Eastman, natomiast plastyków Julian Fałat, Vincent van Gogh i Jan Matejko. Będzie też ożywiona sylwetka fundatora i pierwszego właściciela pałacu – Augusta Lentza, jak również zamykająca całość wydarzenia liczba 1888, symbolicznie odnosząca się do roku powstania koncepcji budowy „Perły szczecińskiej architektury”– wyjaśniają organizatorzy.
Za przygotowanie i realizację tego wyjątkowego pokazu odpowiadają Bartosz Wójcicki i firma Pushka Studio oraz Mateusz Nowalany i firma Aram.
Jak odradzała się ikona szczecińskiego Westendu
Na zwiedzających czekać będzie także projekcja filmu „Szczecińska Willa Lentza – powrót do świetności”. To reportaż w reżyserii Małgorzaty Frymus, który dokumentuje przebieg przeprowadzonej w ostatnich latach renowacji willi. Opowiada o tym, jak spod grubych warstw farb na światło dziennie wyłaniały się zdobienia ścian, drzwi i mebli. O tajemnicach skrywanych przez budynek: freskach w piwniczce, stuletniej tkaninie dekoracyjnej w jadalni za kredensem.
Prace konserwatorskie w Willi Lentza trwały dwa lata. Ich szeroki program musiał objąć nie tylko renowację elewacji i wnętrz, ale też dostosowanie budynku do współczesnych przepisów. W filmie o najpiękniejszym zabytku Szczecina opowiadają ze szczegółami znawcy historii oraz tajniki budownictwa: dr Maciej Słomiński, Michał Dębowski, Marta Kaźmierczak-Gieda, Robert Rodecki i Maciej Burdzy oraz Michał Demski.
Willa Lentza znajduje się przy al. Wojska Polskiego 84. Zbudowana została w latach 1888-89 dla Augusta Lentza, dyrektora Szczecińskiej Fabryki Wyrobów Szamotowych. Większość współczesnych szczecinian kojarzy ją jako siedzibę Pałacu Młodzieży, który działał w tym miejscu od 1950 r. do 2008 r.
Willa Lentza zaprasza w sobotę, 14 maja, od godziny 20 do północy.
Komentarze
0