Na co dzień, by wybrać się na oprowadzanie po Willi Lentza, trzeba kupować bilety na określone godziny. Noc Muzeów to okazja, by te zachwycające wnętrza obejrzeć za darmo bez wcześniejszego umawiania się. Zwiedzanie dopełni pokaz mappingu.

Noc Muzeów już w najbliższą sobotę, a będzie co zwiedzać w Szczecinie. Instytucje otwierają swoje progi i zachęcają, by sprawdzić, co mają do zaoferowania. Po raz pierwszy po gruntownym remoncie Willa Lentza włącza się w ogólnoeuropejską akcję. Na odwiedzających jeden z najpiękniejszych zabytków Szczecina czekać będą nie tylko zachwycające wnętrza, ale także niezwykły mapping.

Zwiedzanie połączone z mappingiem

W Noc Muzeów udostępnione zostaną goszczące w Willi Lentza wystawy: stała („Willa Lentza. Historia (od)nowa”) oraz czasowa („Notatki z pustki”), a także dwie wystawy w ramach trwającego Westivalu 2022 („Młoda Polska” i „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”). Jednak już sama możliwość zwiedzania za darmo zapierających dech w piersiach wnętrz tej zabytkowej budowli z pewnością przyciągną tłumy szczecinian. Bogato zdobione odnowione pomieszczenia, wśród których na parterze znajdziemy m.in. dawną jadalnię, bawialnię i monumentalny hall zachwycą pieczołowicie odtworzonymi detalami.

Intrygującym wydarzeniem będzie projekcja mappingu pt. „1888. Iluzja Czasu”. Dzięki nowoczesnemu podejściu do animacji historycznej, wykorzystaniu techniki 3D i sztucznej inteligencji, ponownie będzie można zobaczyć lśniącą wieloma migającymi cząstkami elewację zabytkowego budynku oraz ożywione postaci przełomu XIX i XX wieku.

– Literaturę reprezentować będą m.in. Arthur Conan Doyle, T.S. Eliot, Eliza Orzeszkowa, Henryk Sienkiewicz i Emil Zegadłowicz, wynalazców Emil Berliner i George Eastman, natomiast plastyków Julian Fałat, Vincent van Gogh i Jan Matejko. Będzie też ożywiona sylwetka fundatora i pierwszego właściciela pałacu – Augusta Lentza, jak również zamykająca całość wydarzenia liczba 1888, symbolicznie odnosząca się do roku powstania koncepcji budowy „Perły szczecińskiej architektury”– wyjaśniają organizatorzy.

Za przygotowanie i realizację tego wyjątkowego pokazu odpowiadają Bartosz Wójcicki i firma Pushka Studio oraz Mateusz Nowalany i firma Aram.

Jak odradzała się ikona szczecińskiego Westendu

Na zwiedzających czekać będzie także projekcja filmu „Szczecińska Willa Lentza – powrót do świetności”. To reportaż w reżyserii Małgorzaty Frymus, który dokumentuje przebieg przeprowadzonej w ostatnich latach renowacji willi. Opowiada o tym, jak spod grubych warstw farb na światło dziennie wyłaniały się zdobienia ścian, drzwi i mebli. O tajemnicach skrywanych przez budynek: freskach w piwniczce, stuletniej tkaninie dekoracyjnej w jadalni za kredensem.

Prace konserwatorskie w Willi Lentza trwały dwa lata. Ich szeroki program musiał objąć nie tylko renowację elewacji i wnętrz, ale też dostosowanie budynku do współczesnych przepisów. W filmie o najpiękniejszym zabytku Szczecina opowiadają ze szczegółami znawcy historii oraz tajniki budownictwa: dr Maciej Słomiński, Michał Dębowski, Marta Kaźmierczak-Gieda, Robert Rodecki i Maciej Burdzy oraz Michał Demski.

Willa Lentza znajduje się przy al. Wojska Polskiego 84. Zbudowana została w latach 1888-89 dla Augusta Lentza, dyrektora Szczecińskiej Fabryki Wyrobów Szamotowych. Większość współczesnych szczecinian kojarzy ją jako siedzibę Pałacu Młodzieży, który działał w tym miejscu od 1950 r. do 2008 r.

Willa Lentza zaprasza w sobotę, 14 maja, od godziny 20 do północy.