Tańsze bilety do instytucji kultury, dzień wolny w pracy, gratyfikacje pieniężne albo... brak możliwości udziału w niektórych wydarzeniach. Metodę zachęt i obostrzeń dla osób niezaszczepionych zaproponowała w poniedziałek partia Zieloni. Najwięcej emocji budzi propozycja ograniczenia udziału w finale The Tall Ships Races 2021 tylko dla osób zaszczepionych dwiema dawkami.


„Chcemy być Izraelem wśród polskich miast”

Według radnego Przemysława Słowika oraz działacza Zielonych Andrzeja Radziwinowicza należy zwiększyć tempo szczepień i aktywniej zachęcać do niech mieszkańców.

– Lokalnie wykonanych zostało 349 tysięcy szczepień, ale drugą dawką zaszczepiono już tylko nieco ponad 100 tysięcy mieszkańców. Daje nam to 9. miejsce wśród powiatów. To nie jest zła pozycja, ale dla nas to ciągle mało. Chcemy być Izraelem wśród polskich miast. Chcemy, żeby Szczecin był pierwszym miastem wolnym od koronawirusa – mówił Andrzej Radziwinowicz, działacz Zielonych.

Jak dodał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, szczepienia są szczególnie ważne w kontekście rozwoju lokalnej gospodarki, która bardzo mocno odczuła czas pandemii i kryzysy spowodowane kilkoma lockdownami.

Finał The Tall Ships Races tylko dla zaszczepionych? Radny będzie pisać do prezydenta w tej sprawie

Radny Przemysław Słowik chciałby, żeby miasto bardziej zaangażowało się w zachęcanie mieszkańców do szczepień.

– Dla pracowników urzędów i jednostek administracyjnych możemy zaproponować dzień wolny na szczepienie. Może to być też gratyfikacja finansowa, wiemy, że pieniądze motywują najlepiej. Możemy również zaproponować preferencyjne stawki za dostęp do instytucji kultury – proponował radny Słowik. – Przed nami największe impreza międzynarodowa, czyli finał The Tall Ships Races. Jak wiemy z poprzednich imprez, to wydarzenie gromadziło nawet 2 miliony osób. Teraz będzie ich zdecydowanie mniej, ale i tak wiele. Uważamy, że wstęp na wydarzenie powinien być limitowany i tylko dla osób zaszczepionych dwiema dawkami – przekonywał Słowik.

Jako przykład podał festiwal organizowany przez Jerzego Owsiaka, czyli Pol'and'Rock Festiwal. – Mamy szansę być miastem wolnym od koronawirusa. Zachęcamy, by miasto Szczecin wyszło z inicjatywą – dodał radny Słowik.

Zieloni przygotowali w tej sprawie interpelację, która trafiła do Prezydenta Szczecina.