Czarna, z mlekiem, w letnich wariacjach – kawa królować będzie w ten weekend w OFF Marinie na Pomorzanach. W wydarzeniu weźmie udział kilkanaście lokalnych palarni i kawiarni. A wśród nich wystawcy, oferujący produkty z najwyższej półki. Zaplanowano również cuppingi, degustacje, a zawodowcy zmierzą się w eliminacjach do Mistrzostw Polski Aeropress 2024.

To będzie wyjątkowy weekend w OFF Marinie na Pomorzanach. W sobotę i niedzielę, 18 i 19 maja, odbędzie się nie tylko dwudniowa urodzinowa odsłona Szczecińskiego Bazaru Smakoszy, ale i uwielbiany przez mieszkańców dwudniowy Festiwal Kawy. To wydarzenie, które za każdym razem przyciąga tłumy miłośników tego napoju.

– Chcemy pokazać gościom, że szczecińska scena kawowa nie ma prawa się wstydzić swojej oferty, naprawdę mamy się czym chwalić – zaznacza organizator Michał Jakubów.

Na potwierdzenie tych słów w ramach weekendowego Festiwalu Kawy będzie można podziwiać zmagania uczestników eliminacji do Mistrzostw Polski Aeropress 2024. Najlepsza osoba będzie reprezentować nasze województwo na szczeblu ogólnopolskim.

Będzie z czego wybierać

W majowym Festiwalu Kawy weźmie udział sporo ciekawych wystawców. W OFF Marinie pojawią się palarnie Colbergcoffee i Qualia, które rozstawią się na podwójnych stanowiskach, Korona 1912, Mamam czy Kitiko ze Stargardu. Nie zabraknie też kawiarni Mozaika, Kawowych Alternatyw, kawiarni Alternatywnie oraz palarnio-kawiarni Buenas Buenas.

– Dzięki temu, że obok palarni w wydarzeniu wezmą udział kawiarnie, które na co dzień w swojej ofercie posiadają ziarna z palarni kaw z całej Polski, to w jednym miejscu będzie można skosztować wszystkiego, co najlepsze od lokalnych dostawców, ale i poznać sporo nowości – zaznacza Jakubów.

A jako partner wydarzenia pojawi się międzynarodowy gracz CoffeeDesk.

– To jest absolutny powód do dumy. Wiadomo, że to z jednej strony lokalny przedsiębiorca, bo kołobrzesko-szczeciński, ale z drugiej – zasięg jego działania, jeżeli chodzi o aktywność wystawienniczą, to raczej targi w Dubaju – mówi Jakubów. – Na festiwalu skupią się nie tylko na kliencie detalicznym, ale też będą chcieli opowiadać o swoich rozwiązaniach dla klientów biznesowych. Przygotują małą strefę chill-out, w której będzie można usiąść, porozmawiać i spróbować kawowych propozycji z ich oferty.

Spróbować za darmo, by nie kupować kota w worku

– Festiwal podzielony został na trzy segmenty. Będą darmowe degustacje, możliwość wypicia kaw na miejscu, a także zakupu paczki ulubionych ziaren, by wybornym smakiem i aromatem małej czarnej cieszyć się na co dzień w domu – tłumaczy Jakubów.

W programie festiwalu znalazło się również miejsce na cupping, który w sobotę poprowadzi palarnia Kitiko, a w niedzielę – ToKawa. Start w oba dni punktualnie w południe.

– Cupping to jedna z nielicznych możliwości, żeby oprócz sprawdzenia jak najlepszej kawy – a ToKawa zapowiada dwie premiery – poznać tych, którzy za nią stoją. To idealnie wpisuje się w naszą działalność, ponieważ Szczeciński Bazar Smakoszy oferuje zarówno produkty, jak i rozmowę i spotkanie z ich producentami. Cupping to więziotwórcze spotkanie w jednym czasie i miejscu ludzi, których kręci kawa.

Bazar świętuje swoje urodziny

Festiwal Kawy to nie jedyny powód, dla którego warto pojawić się w weekend w OFF Marinie przy ul. Chmielewskiego 18. W sobotę i niedzielę Szczeciński Bazar Smakoszy będzie świętować swoje 7. urodziny.

– Mam nadzieję, że ta siódemka będzie szczęśliwa dla nas wszystkich, czyli dla wystawców, klientów i gości festiwalu – przyznaje Jakubów. – Patrząc długofalowo, mam nadzieję, że kolejny rok będzie spokojny. Spokój stał się towarem deficytowym, więc tego można nam życzyć – spokoju, byśmy mogli dalej robić swoje.

Zaplanowano również atrakcje dodatkowe. W sobotę na odwiedzających czekać będzie Giełda Winyli, organizowana przez Rafała z Poznańskiej Giełdy Fonograficznej, a dla najmłodszych szykowana jest strefa warsztatów dla dzieci z Leroy Merlin Kołbaskowo. Tematem przewodnim będzie zieleń.

– W urodzinowy weekend trochę upiększymy nasz dziedziniec. To nie będzie jeszcze efekt końcowy, ale każdy, kto przyjdzie, dostrzeże dużą różnicę między tym co było, a co jest. A rearanżacja przestrzeni dziedzińca jest możliwa właśnie dzięki Leroy Merlin Kołbaskowo – mówi Jakubów.

Na Festiwal Kawy i 7. urodziny Szczecińskiego Bazaru Smakoszy organizatorzy zapraszają w najbliższy weekend, 18 i 19 maja, w godz. 10:00-14:00. Wstęp darmowy, parking na terenie OFF Mariny bezpłatny, dojazd ul. Smolańską od strony pętli „Pomorzany” oraz sklepu Netto.

Z kolei 23 czerwca w OFF Marinie odbędzie się II edycja Festiwalu „Zrobione w Szczecinie”, organizowanego we współpracy z Agencją Rozwoju Metropolii Szczecińskiej.

Lista wystawców:

To Kawa

CoffeeDesk

Colbergcoffee

Qualia

Korona


Mozaika

Kitiko

Mamam

Kawowe alternatywy


Buenas Buenas


Alternatywnie