Fani twórczości Łony w październiku otrzymali od artysty nową płytę, w której można wyczuć wątki poznańskie, ale i szczecińskie. Mocnym akcentem jest utwór stworzony przez nieodżałowanego Jacka Budynia Szymkiewicza, członka zespołu Pogodno.

Zaczęło się od zwykłych rozmów

Płyta „Taxi” do sprzedaży trafiła 13 października. Album koncepcyjny, który składa się z 11 kawałków, swój początek ma jeszcze w 2020 roku.

– Zadzwoniła do mnie Zuzanna Głowacka i zaprosiła mnie, nęcąc współpracą z Budyniem, do projektu, w którym mieliśmy porozmawiać z poznańskimi taksówkarzami – wspomina Adam „Łona” Zieliński.

I tak szczecińscy twórcy poznali się m.in. z bliskimi emerytury taksówkarzami, młodymi kierowcami Ubera czy panią Gosią, która prowadzi kultową miejscówkę dla taksówkarzy. Spotkali się również z Mieczysławem Hryniewiczem, odtwórcą roli taksówkarza w serialu Stanisława Barei „Zmiennicy”.

– Na koniec projektu odbył się koncert w poznańskiej Tamie. Wtedy Budyń nie mógł z nami zagrać, więc w takim trybie pogotowia zostali ściągnięci Andrzej Konieczny i Kacper Krupa. Ten koncert spowodował, że poczuliśmy dobry vibe, więc powiedzieliśmy: dobra, róbmy to dalej.

Płyta, która ujawnia prawdę

Jak wspomina Łona, historie do płyty były zbierane nie tylko w Poznaniu, ale również w Szczecinie.

– Na początku myśleliśmy o epce, potem o płycie. Najwidoczniej była w nas chęć, by jeszcze więcej pisać, bo czuliśmy, że jest coś więcej do opowiedzenia – zaznacza artysta. Na płycie nie brakuje bardziej egzystencjalnych utworów, jak i tych mniej poważnych. – Ta sinusoida jest duża. Jak się schodzi w dół, to naprawdę głęboko, nigdy nie byłem w takich rewirach w tym oceanie tematów, nie widziałam takiej czerni. W pewnym momencie odkryłem, że układam sobie patchwork, to znaczy brałem fragmenty światów taksówkarzy i układałem z nich jeden, który mnie odzwierciedlał. Jeżeli na płycie ktoś znajdzie prawdę o taksówkarzach, to super, ale ja czuję, że jest tam więcej prawdy o mnie. Prawdy, której nie zamierzałem w sumie ujawniać – mówi Łona.

Rapowa płyta z nierapowym epilogiem nieodżałowanego Budynia

Płyta „Taxi” dostępna jest w różnych formach, m.in. limitowanej edycji żółtego winylu, dwóch wydań CD, w tym jednym bardzo poszerzonym.

– Dołączyliśmy tam 64-stronicową książkę. Opowiadamy w niej razem z Zuzanną Głowacką o tym procesie rozmów i samych taksówkarzach, pokazujemy, z czego wynikały inspiracje do piosenek – tłumaczy Łona. – Poza tym na płytach znajdują się dwa remiksy, jeden Magiery, jeden Zuzy Piłasiewicz. Plus piosenka Jacka Budynia Szymkiewicza, którą miał zagrać wtedy w Tamie. Już po jego śmierci, posłuchawszy tej piosenki, uznaliśmy, że mimo że nie jest to rapowa piosenka, to nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć jej jako epilogu. 

Za utwory z „Taxi” Łona został nominowany do Paszportów Polityki w kategorii muzyka popularna. Pozostali nominowani w tej kategorii to Furia i Hania Rani. Laureatów poznamy w styczniu 2024. 

Program „Studio Kultura” powstaje we współpracy radia SuperFM i portalu internetowego wSzczecinie.pl.