W Szczecinie może powstać nowe centrum logistyczne z branży offshore. To koncepcja firmy, którą szczecinianie znają z inwestycji w fabrykę kabli w Załomiu. – Jesteśmy dopiero na wstępnym etapie przygotowań – zastrzegają przedstawiciele TFKable.

Na rynku offshore firma z Myślenic zajmuje się dostarczeniem kabli dla morskich farm wiatrowych. Jest między innymi zaangażowana w projekt budowy takiej farmy w Polsce (Baltic Power). Stąd potrzeba inwestycji bliżej Bałtyku, a konkretnie w Szczecinie.

– Planowane centrum byłoby elementem infrastruktury logistycznej oraz centrum edukacyjnym dla instalatorów i serwisantów – mówi Witold Nieć, doradca zarządu TFKable ds. relacji publicznych.

Budowa zależna od kilku czynników

Na razie inwestor nie chce jednak zdradzać szczegółów swojej koncepcji. Nie informuje nawet o planowanej dokładnej lokalizacji centrum. Słyszymy, że budowa nie jest jeszcze przesądzona i zależy od kilku czynników.

– Ostateczna decyzja o budowie centrum logistycznego uzależniona jest od pozyskania finansowania, uzyskania wsparcia dla realizacji inwestycji, sytuacji rynkowej oraz wymaganych uzgodnień z władzami lokalnymi, w tym decyzji środowiskowych oraz możliwości rozszerzenia granic obszaru analizowanej inwestycji – tłumaczy Witold Nieć.

Inwestycja nie ruszy przed zakończeniem rozbudowy zakładu TFKable w Bydgoszczy. Spółka czeka też na finalizację prac w porcie Szczecin-Świnoujście. Chodzi o przygotowanie nabrzeży w rejonie Kanału Dębickiego i Basenu Kaszubskiego w Szczecinie do przyjmowania większych jednostek. W Świnoujściu przyglądają się natomiast rozwojowi projektu terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Tylko magazyn, czy również produkcja?

Nieco więcej konkretów pojawiło się we wcześniejszym komunikacie miasta. Wystosowanym po spotkaniu prezydenta z inwestorem.

– Projekt będzie realizowany w latach 2025 – 2027. W dalszych etapach przewidziana jest możliwość budowy zaplecza produkcyjnego pod kolejną fazę projektów – mówił Tomasz Klek, rzecznik prasowy Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej, która będzie pilotować inwestycję z ramienia miasta

– Spółka nie wyklucza, że w dalszej perspektywie możliwe byłoby uruchomienie zaplecza produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego – przyznaje Witold Nieć.

Szczecinianie znają ich z Załomia

W Szczecinie Tele-Fonika jest znana z inwestycji w fabrykę kabli w Załomiu. Kupiła ją w 2001 roku. Siedem lat później zaczęto stopniowo wygaszać produkcję i redukować zatrudnienie. Symbolem upadku zakładu stała się rozbiórka budynków fabrycznych, która ruszyła w 2013 roku. Dziś w tym miejscu działa centrum logistyczne.