To wyjątkowa okazja, by nauczyciele zdobyli umiejętności i wiedzę, które pomogą zachęcić młodych do uczestnictwa w kulturze. Dodatkowo projekt „Opera z klasą” stwarza szansę na poznanie teatru od kulis i udział w praktycznych ćwiczeniach.
Pilotażowy projekt „Opera z klasą” kierowany jest do nauczycieli i uczniów szkół średnich z naszego województwa. Program obejmuje m.in. warsztat kompetencyjny, udział w spektaklu, realizację dwóch lekcji w każdej z klas biorących udział w projekcie oraz aktywizację młodzieży dzięki mobilnej grze edukacyjnej stworzonej w oparciu o prezentowany spektakl.
„Zdjąć operę z piedestału elitarności”
Pierwsze spotkanie w ramach projektu już za nami. Chętni nauczyciele mogli dowiedzieć się, czym jest teatr muzyczny, poznać kluczowe pojęcia, ale także nauczyć się, jak wprowadzać elementy muzyki klasycznej na swoich lekcjach, jak rozmawiać z uczniami o teatrze muzycznym i baletowym.
– Nauczyciel powinien być przygotowywany do poprowadzenia zajęć z uczniami, uczenia młodzieży obcowania z kulturą wysoką, słuchania muzyki klasycznej i w ten sposób „zdjęcia opery z piedestału elitarności”, by stała się bliższa i bardziej zrozumiała dla młodych ludzi – mówiła prowadząca szkolenie Justyna Rudnicka, doświadczona muzykolog i pedagog.
Projekt to też okazja do poznania teatru od kulis czy udziału w praktycznych ćwiczeniach – tworzenia scenariuszy lekcji czy przeglądu różnych metod i narzędzi dydaktycznych wspomagających prowadzenie lekcji na temat teatru muzycznego.
Przed nami udział w spektaklu. Po wprowadzeniu uczniów w temat sztuki operowej i tanecznej – nauczyciele przyjdą z nimi do szczecińskiej Opery na Zamku na najnowszy balet „Mały Książę” w reżyserii Lucyny Zwolińskiej. Będzie to okazja, by operę poznało młode, ale już świadome, pokolenie.
Wielokierunkowe działania edukacyjne szansą na rozpowszechnienie kultury
„Opera z klasą” to tylko jeden z wielu projektów, które Opera na Zamku realizuje od lat dla różnych grup widzów. Ich celem jest upowszechnianie kultury wysokiej wśród dzieci, osób z dalszych części regionu czy słabosłyszących i słabowidzących. Projekty zakładają aktywny udział w zabawach, które przybliżają ofertę kulturalną teatru, ale i pomagają zintegrować się z artystami. Najnowszą propozycją jest program „Spotkania z operą” dedykowany osobom starszym i wykluczonym.
Więcej informacji o programach można znaleźć na stronie: https://www.opera.szczecin.pl/dzialalnosc/projekty
Komentarze
0