Lambda Szczecin i inicjatywa Nowy Szczecin mogą odtrąbić sukces. Nie będzie podświetlenia budynku Filharmonii, nie będzie tęczowej flagi nad magistratem, ale… taki symbol zawiśnie nad budynkiem Żeglugi Szczecińskiej w Alei Kwiatowej.

Tęczowa Aleja Kwiatowa

Piotr Krzystek tydzień temu w programie „Studio wSzczecinie.pl” zadeklarował, że nie ma zamiaru interweniować jeżeli instytucja podległa miastu będzie chciała wspierać organizację Parady Równości, która odbędzie się w Szczecinie w najbliższą sobotę. Deklaracja prezydenta jest prawdziwa, bo tęczowy transparent zawiśnie już jutro w samym centrum miasta, a dokładniej w Alei Kwiatowej.

Jest to odpowiedź na pytanie Igora Podeszwika z inicjatywy Nowy Szczecin, który napisał pismo do Prezydenta z prośbą o umieszczenie flagi nad budynkiem Urzędu. Wiceprezydent Daniel Wacinkieiwcz odpisał, że jest to niemożliwe:
- Istnieje obowiązek podnoszenia flagi Państwowej RP zarówno przez Urząd Miasta jak i inne jednostki organizacyjne Gminy Miasto Szczecin we wskazanych przypadkach – uroczystości, świąt państwowych i rocznic (…) Umieszczenie innego rodzaju flag nie jest przewidziane. – pisał Wacinkiewicz. – Zgodę na wywieszenie flagi w kolorach tęczy wyraził Prezes Spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. Jednocześnie pragnę zapewnić że Miasto Szczecin było, jest i będzie miastem otwartym i tolerancyjnym – dodał Wiceprezydent Daniel Wacinkiewicz.

Okazało się, że stowarzyszenie Lambda Szczecin złożyło wniosek o możliwość wywieszenia tęczowej flagi na budynku w Alei Kwiatowej. Informację tą udało nam się potwierdzić w Żegludze Szczecińskiej:

- Traktujemy Marsz Równości jako wydarzenie o charakterze turystycznym, które przyciągnie do Szczecina mieszkańców różnych miast, także zagranicznych. Jesteśmy jednostką skupiająca się na promocji turystycznej Gminy Miasto Szczecin, dlatego przychyliliśmy się do wniosku złożonego przez organizatorów marszu i na czas jego trwania zezwoliliśmy na wywieszenie tęczowej flagi przy budynku Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Żołnierza – mówi Celina Wołosz, rzecznik prasowy instytucji.

Pacyfka: Miasto zrobiło nam miłą niespodziankę

Monika Pacyfka-Tichy ze stowarzyszenia Lambda Szczecin przyznaje, że pozwolenie na wywieszenie flagi to miłe zaskoczenie:

- Była to dla mnie niespodzianka. Flagi zawisną w Alei Kwiatowej, nad oknami biura poselskiego Sławomira Nitrasa i jeszcze w kilku innych miejscach. Zaczynamy o 14.00 na Placu Solidarności, a wcześniej na Łące Kany festyn rodzinny. Będzie cudownie – mówi Pacyfka.

- Cieszy gest miejskiej spółki, ale kompletnie nie przekonuje mnie tłumaczenie miasta, że ze względów formalnych nie jest możliwe wywieszenie tęczowej flagi na budynku urzędu miasta. Chciałbym, żeby miasto aktywnie uczestniczyło w takim wydarzeniu. Mam nadzieję, że za rok uda się podświetlić filharmonię - dodaje Igor Podeszwik z inicjatywy Nowy Szczecin.

Nad zabezpieczeniem parady czuwać będzie policja. Nie wiadomo czy planowane są kontrmanifestację środowisk narodowych. Wypowiedziały się one dość radykalnie na temat organizacji takiego wydarzenia w mieście i wystosowały do miasta list otwarty w tej sprawie.