Spektakle, warsztaty, spotkania dyskusyjne – Teatr Współczesny zaprasza na sześć dni pełnych ciekawych wydarzeń w ramach showcase Nowa Sytuacja. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć wszystkie przedstawienia, które powstały w ramach rezydencji na Scenie Nowe Sytuacje.

Teatr Współczesny zaprasza na pierwszy showcase, czyli sześciodniowe święto teatru, podsumowujące I edycję rezydencji artystycznej na Scenie Nowe Sytuacje. To dzięki niej młodzi artyści – obok wsparcia ze strony mentorów – dostali możliwość tworzenia eksperymentalnych prac w teatrze instytucjonalnym. Efektem były sztuki „Wiarołomna” w reżyserii Hany Umedy, „Grunwald rekonstrukcja” Anny Mazurek i Eweliny Węgiel, a także „Dotyk za dotyk. Dansing” Katarzyny Sikory. Wszystkie tytuły będzie można obejrzeć podczas przeglądu, który zaplanowano w dniach 23–28 marca br.

Warsztaty z reżyserkami spektakli

Świętowanie I edycji rezydencji na Scenie Nowe Sytuacje to również okazja, by wziąć udział w szeregu innych wydarzeń. Hana Umeda 26 marca poprowadzi wyjątkowe warsztaty jiutamai – tradycyjnego tańca japońskiego. Umeda jako pierwsza osoba spoza Japonii uzyskała uprawniający do nauczania stopień Natori w rodowej szkole jiutamai Hanasaki-ryu. Więcej informacji o warsztatach można znaleźć na stronie: https://wspolczesny.szczecin.pl/warsztaty-taniec-japonski/.

Z kolei Katarzyna Sikora zaprasza 25 marca na warsztaty świadomości ciała. Zajęcia powstały w oparciu o gry towarzyskie, tańce w parach i grupie, a także ćwiczenia rozluźniające i relaksacyjne. Uczestnicy będą mogli doświadczyć radości i przyjemności płynącej z tańca. Szczegółowe informacje na stronie: https://wspolczesny.szczecin.pl/warsztat-swiadomosci-ciala-dotyk-za-dotyk/.

Edupremiera i najnowsza propozycja Dużej Sceny

Ale to nie koniec atrakcji. Przegląd będzie okazją do zobaczenia najnowszej premiery Dużej Sceny „Sny nocy letniej” w reżyserii Jakuba Skrzywanka i Justyny Sobczyk. Przedstawienie oparte na motywach dzieła Szekspira powstało przy współpracy ze szczecińskimi performerami z niepełnosprawnościami, a także dzięki rozmowom z ich rodzinami i osobami zajmującymi się asystenturą seksualną. Dodatkowo na 26 marca zaplanowano Edupremierę – spotkanie wprowadzające przed spektaklem – podczas którego uczestnicy będę rozmawiać o podmiotowości osób z niepełnosprawnością w społeczeństwie i sztuce.

Nie tylko w Teatrze Współczesnym

Oprócz wydarzeń Teatru Współczesnego, w programie znajdziemy spektakle przygotowane przez Teatr Kana. Będzie to przedstawienie „Na Lightcie” stworzone przez Tomasza Grygiera, Weronikę Fibich i Piotra Nykowskiego, a także prezentacja nagrania spektaklu „Gęstość zaludnienia”. Na widzów czekać będzie także instalacja performatywna JaWa, która gościć będzie w nietuzinkowej przestrzeni przedsiębiorstwa Green Love Mikroliście.

Specjalnie dla widzów showcase'u

Część wydarzeń w ramach przeglądu jest darmowa. Mowa o Rozmowie na Zapleczu, Edupremierze, prezentacji nagrania „Gęstość zaludnienia” i panelu branżowym.

Za warsztaty klasycznego tańca japońskiego oraz „Dotyk za Dotyk. Warsztat świadomości ciała” zapłacimy po 100 zł. Bilety na „Sen nocy letniej” oraz „Dotyk za dotyk. Dansing” kosztują 45-50 zł, na „Wiarołomną” oraz „Grunwald. Rekonstrukcję” 35-40 zł. JaWa i „Na Lightcie” to koszt 30-40 zł za spektakl.

Jednak teatr przygotował dla widzów showcase’u wyjątkową ofertę: kupując bilety na dwa lub więcej tytułów granych w Teatrze Współczesnym pomiędzy 23 a 28 marca – pojedynczy bilet dostaniemy w cenie 22 zł. 

Z kolei na spektakle: „Na Lightcie” oraz JaWa przygotowano bilety w cenie 15 zł – za okazaniem w kasie Kany biletu promocyjnego Teatru Współczesnego za 22 zł.

PROGRAM 

23 marca (czwartek)

19:00 GRUNWALD REKONSTRUKCJA, spektakl / Scena Nowe Sytuacje

20:30 ROZMOWA NA ZAPLECZU: Grunwald okiem młodych / Scena Nowe Sytuacje

24 marca (piątek)

18:00 GRUNWALD REKONSTRUKCJA, spektakl / Scena Nowe Sytuacje

20:30 DOTYK ZA DOTYK. DANSING, spektakl / Foyer, Duża Scena

22:00 POTAŃCÓWKA, nieformalne otwarcie showcase’u / Teatr Mały

25 marca (sobota)

12:00 DOTYK ZA DOTYK. WARSZTAT ŚWIADOMOŚCI CIAŁA, prowadzenie: Katarzyna Sikora / Foyer, Duża Scena

13:00 GĘSTOŚĆ ZALUDNIENIA, prezentacja nagrania spektaklu Teatru Kana / Centrum Dialogu Przełomy

15:00 PANEL BRANŻOWY / Foyer, Duża Scena

17:00 SEN NOCY LETNIEJ, spektakl / Duża Scena

20:00 WIAROŁOMNA, spektakl / Scena Nowe Sytuacje

21:30 JaWa, instalacja performatywna / Green Love Mikroliście

26 marca (niedziela)

12:30 WARSZTATY KLASYCZNEGO TAŃCA JAPOŃSKIEGO, prowadzenie: Hana Umeda / Scena Nowe Sytuacje

13:00 GĘSTOŚĆ ZALUDNIENIA, prezentacja nagrania spektaklu Teatru Kana / Centrum Dialogu Przełomy

15:00 EDUPREMIERA SNU NOCY LETNIEJ, wprowadzenie do spektaklu, rozmowa z udziałem ekspertów / Duża Scena

17:00 SEN NOCY LETNIEJ, spektakl / Duża Scena

17:00 NA LIGHTCIE, spektakl / Teatr Kana

20:00 JaWa, instalacja performatywna / Green Love Mikroliście

20:00 DOTYK ZA DOTYK. DANSING, spektakl / Foyer, Duża Scena

28 marca (wtorek)

19:00 WIAROŁOMNA, spektakl / Scena Nowe Sytuacje