Tym razem będzie nietypowo! Ubierzcie wygodne buty oraz stroje i przyjdźcie do Teatru Współczesnego, by potańczyć! Duże foyer już w sobotę, 21 stycznia, zamieni się w taneczny parkiet, a każdy widz będzie mógł stać się postacią spektaklu. Jego tytuł to „Dotyk za dotyk. Dansing” i jest to styczniowa premiera tej instytucji, według koncepcji i choreografii Katarzyny Sikory.


Odwrócony proces tworzenia

– Postąpiliśmy inaczej niż zazwyczaj, bo odwróciliśmy proces tworzenia spektaklu – mówi Katarzyna Sikora. – Scenariusz jest zbudowany na choreografii, bo punktem wyjścia dla nas były ciało i ruch. Chcemy zaprosić publiczność do wspólnej, międzypokoleniowej zabawy, ale zapewniamy też, że nikogo nie będziemy do niczego zmuszać – dodaje.

Piosenki Anny Jantar, Miry Kubasińskiej

W inscenizacji pojawią się m.in. utwory Anny Jantar, Miry Kubasińskiej czy Justyny Steczkowskiej (fragment tekstu jej piosenki „Oko za oko” posłużył za tytuł spektaklu). Nie tylko jednak taniec i śpiew będą elementami przekazu.

– Przedstawienie ma swoją fabułę. Historii w nim opowiedzianych jest wiele i one się ze sobą łączą, multiplikują – mówi autor teksu, dramaturg Michał Buszewicz, który w Teatrze Współczesnym w Szczecinie wyreżyserował w poprzednim sezonie spektakl „Edukacja seksualna”.

Warsztaty z seniorami dały wiele inspiracji

W spektaklu pojawią się takie odczucia jak ulotność chwili, bycie tu i teraz oraz stracone szanse, które uciekają, gdy przeoczymy ten jedyny moment… Katarzyna Sikora, przygotowując sztukę, podczas festiwalu Senior Movie 2022 poprowadziła warsztaty, na które zaproszono osoby dobrze pamiętające dansingi w wielu szczecińskich lokalach takich jak klub „Mars” czy Cafe Uśmiech. Z tych spotkań zaczerpnięto wiele inspiracji.

Czym się wyróżnia dansing?

– Zatraciliśmy tradycyjną formułę dansingu, która różni się przecież od współczesnych imprez tanecznych, dyskotek – mówi aktor, Maciej Litkowski. – Chcemy ją w tym spektaklu przypomnieć i zachęcić widzów do aktywnego uczestnictwa w tej dość niezwykłej, międzypokoleniowej zabawie. Próbujemy przy tym znaleźć odpowiedzi na pytania: Co świadczy o tym, że to jest dancing a nie prywatka? Czy to, że jest konsumpcja? Czy to, że przychodzi się dobrze ubranym, czy może z chęcią zapoznania kogoś? – uzupełnia.

Poza Litkowskim w spektaklu wystąpią też Arkadiusz Buszko, Adrianna Janowska-Moniuszko, Ewa Sobczak, Magdalena Wrani-Stachowska, Konrad Beta i Adam Kuzycz-Berezowski. Scenografię przygotowała Maria Jankowska.

Spektakl „Dotyk za dotyk. Dansing” powstał w ramach Rezydencji Artystycznej Scena Nowe Sytuacje. Po sobotniej premierze będzie jeszcze prezentowany 27, 28 i 29 stycznia.