Jakub Skrzywanek podziela pomysł prezydenta Piotra Krzystka o pozostaniu Teatru Współczesnego w gmachu Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego. „Bardzo się cieszę! Zgadzam się w pełni, że obecnie promowane rozwiązanie jest jedynym możliwym i najbardziej optymalnym dla nas!” – komentuje dyrektor artystyczny.

Przypomnijmy, że podczas ostatniego Studia wSzczecinie.pl prezydent Szczecina Piotr Krzystek poinformował o najnowszych planach rozbudowy gmachu Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego i pozostaniu w tym miejscu Teatru Współczesnego.

Skrzywanek: „W pełni się zgadzam”

Włodarz Szczecina zapewnił, że to „racjonalne podejście, które akceptowane jest przez zarządzających Teatrem Współczesnym”. Po publikacji głos zabrał także dyrektor artystyczny Jakub Skrzywanek.

„Bardzo się cieszę i jestem osobiście bardzo wdzięczny, że prezydent Szczecina upublicznił starania w walce o należytą siedzibę dla naszego teatru” – czytamy. „W pełni zgadzam się z władzami Szczecina, że obecnie promowane rozwiązanie jest jedynym możliwym i najbardziej optymalnym dla nas!”.

Jednocześnie dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego zapowiedział swoje wsparcie i determinację, aby „zasłużony zespół znalazł wreszcie własny (nie tymczasowy) dom”. „Głęboko wierzę, że marszałek Olgierd Geblewicz również wesprze tę inicjatywę i dostrzeże w niej szansę dla rozwoju kultury w całym regionie”.

„Za wcześnie, aby mówić o szczegółach”

O komentarz poprosiliśmy także samorząd województwa, który ma być inicjatorem rozbudowy gmachu Muzeum Narodowego na Wałach Kultury. Dowiedzieliśmy się, że wspólnie z instytucją pracują nad „koncepcją konkursu i modelem finansowania potencjalnej inwestycji”.

„Plany są takie, aby to zadanie zostało zrealizowane ze środków unijnych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027” – czytamy. Dopóki jednak nie zostanie wypracowana ostateczna forma jest „za wcześnie, aby mówić o szczegółach”.

Teatr Polski i Teatr Współczesny w jednym gmachu?

Co ciekawe, pojawił się także jeszcze jeden pomysł dotyczący nowej siedziby Teatru Współczesnego. Podczas rozmowy w Radiu Plus radna miejska Jolanta Balicka (prezydencki klub Koalicji Samorządowej) wyszła z propozycją, aby miejska instytucja kultury znalazła miejsce w rozbudowywanym Teatrze Polskim. „Oczywiście, za lepszą uważam opcję rozbudowy budynku na Wałach Chrobrego” – zaznaczyła. Jak poinformował nas urząd marszałkowski, „nie ma planów umieszczenia Teatru Współczesnego w nowej siedzibie Teatru Polskiego”.

Zobacz też: