Co trzeba ocalić od zapomnienia, jak wiele człowiek jest w stanie znieść – będzie na poważnie, ale i z elementami humoru. Teatr Kana zaprasza na pierwsze wydarzenia nowego sezonu artystycznego.

„Nowy sezon w Kanie obiecuje niezapomniane doznania teatralne, spektakle, które poruszą umysły i serca, oraz wyjątkowe wydarzenia kulturalne”, obiecuje zespół Teatru Kana.

– W tym sezonie widzowie mogą spodziewać się przedstawień, które poruszą ważne społeczne tematy, a także tych, które dostarczą rozrywki i rozśmieszą. Kana jest miejscem, gdzie sztuka łączy się z rzeczywistością, a aktorzy przenoszą nas w różne światy – zapewniają.

Kiedy świat zbliża się ku końcowi

Z tego względu teatr rozpoczyna sezon od „Światów możliwych” w reżyserii Krzysztofa Popiołka – spektaklu, w którym bohaterowie w obliczu zagłady otrzymują zadanie, by ocalić, co się da.

– Podczas prób do spektaklu zapytaliśmy ChatGPT m.in. o to, czy może skontaktować się z obcą cywilizacją i odpowiedzi były zaskakujące. Algorytm podpowiadał nam w pewnym stopniu kształt scenariusza… To był taki poligon różnych doświadczeń, które później staraliśmy się przełożyć na sceniczne działania i dialogi – wyjaśnia Popiołek.

Spektakl „Światy możliwe” do obejrzenia już w ten weekend, 9 i 10 września.

Monodram, akcja performatywna i nagradzany spektakl. Wrzesień w Kanie nie zawiedzie

We wrześniowym repertuarze znajduje się również monodram „Niecierpki” – przedstawienie opowiadające o kondycji psychicznej człowieka i granicach wytrzymałości ludzkiej natury. Spektakl zbudowany na subtelnościach, drobnych gestach, mrocznej, ale i pełnej czułości atmosferze, ze sporą dawką czarnego humoru i odrobiną dreszczyku. Na „Niecierpki” Teatr Kana zaprasza w następny weekend, 16 i 17 września.

Oprócz spektakli Teatr Kana przygotował również akcję performatywną, z którą wyjdzie poza mury instytucji. „Dekarbonizacja”, w której udział biorą Eliza Hołubowska, Marta Grygier i Adam Rosiński, przyrównuje powstawanie węgla do procesu kształtowania się pamięci długotrwałej u ludzi i społeczeństwa – oddzielne wspomnienia tworzą długotrwałą pamięć wydarzenia. Prezentację zaplanowano w budynku przy ul. Św. Ducha 2a, wstęp wolny.

Pod koniec miesiąca, 28 września, będzie można się wybrać na nagradzane przedstawienie „Gęstość zaludnienia” w reż. Krzysztofa Popiołka. Sceniczna chóralna opowieść bada kondycję świata i psychiki człowieka po wybuchu, człowieka przygniecionego ciężarem trudnej przeszłości, funkcjonującego w chmurze obrazów i zdań, które przylepiły się do niego w trakcie drogi i które przyniósł ze sobą aż do: teraz, tutaj. To wymowny, przejmujący spektakl, który powstał w oparciu o książkę Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości”.

Szczegółowy repertuar dostępny na stronie: https://www.kana.art.pl/kalendarium?data=2023-09-09