Dzięki pierwszej premierze nowego sezonu w szczecińskim Teatrze Współczesnym przeniesiemy się do Hiszpanii...

 „Tauryda. Apartado 679” to tytuł tej sztuki, który jest adresem... skrzynki pocztowej. Jak wiele się w niej mieści, o tym przekonamy się po raz pierwszy w piątek, 12 października.  Spektakl w warstwie tekstowej, odwołuje się  do mitu o Ifigenii, córce Agamemnona, składanej przez ojca w ofierze Artemidzie, ale jest to próba przedstawienia  tej postaci we współczesnym kontekście. To także hołd dla Andaluzji, w której autorka i reżyserka spektaklu, Antonina Grzegorzewska,  mieszka od siedmiu lat. Dlatego na scenie zobaczymy wiele elementów kojarzonych z hiszpańską kulturą i mentalnością.

W  opinii kierownika literackiego teatru, Kamili Parandowskiej, „Znajdziemy w tej sztuce duże pokłady radości i wiele energii. Figura ofiary tak mocno utożsamiana z Ifigenią została  bowiem przez reżyserkę ukazana poza stereotypem jej towarzyszącym” Tę rolę zagrała Małgorzata Klara, a poza tym w przedstawieniu wystąpią m.in. Barbara Biel, Maria Dąbrowska, Anna Januszewska, , Magdalena Myszkiewicz, Grzegorz Młudzik jako torreador oraz Rita Skalska jako córka Ifigenii. W scenografii wykorzystane zostaną  dwa obrazy Wojciecha Fangora.

Oprócz kolejnych premier, o których już  informowaliśmy, takich jak „Kaligula” Alberta Camusa w  reżyserii Anny Augustynowicz  (która  rolę tytułową powierzyła  Wojciechowi  Brzezińskiemu, aktualnie związanemu z warszawskim teatrem Ateneum) czy „Seks dla opornych” Justyny Celedy (z udziałem Konrada Pawickiego i Beaty Zygarlickiej) otrzymaliśmy informacje  o nowym tytule (przygotowywanym na czerwiec przyszłego roku).

 Będzie to sztuka „Piękny widok” Sławomira Mrożka (z 2000 roku). Reżyserować ją będzie Bogdan Ciosek, który trzydzieści lat temu wystawił  w Szczecinie... „Kaligulę”.

Ciekawa nowinka pojawiła się na stronie internetowej Teatru Współczesnego, Chcąc poszerzyć możliwości kontaktu z widzami i umożliwić wymianę opinii, refleksji itp. stworzony został   blog.. Będzie w nim można raz w tygodniu albo częściej poczytać o aktualnościach dotyczących TW  (adres - blog.wspolczesny.szczecin.pl.)

Podyskutować można także na żywo w  ramach cyklu szkoleń-warsztatów „Czytanie przedstawienia teatralnego” organizowanych przez Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Spotkanie poświęcone  „Taurydzie. Apartado 679”, odbędzie się 9 października o godz. 16:00 w ZCDN (ul. Sowińskiego 68).