Czy można zrobić groźnego wilka z kartonu i resztek materiałów? Uczestnicy warsztatów Maskarada Recyklingu udowodnili, że tak. A Teatr Lalek „Pleciuga” już teraz zaprasza na kolejne spotkania w ramach projektu EKOślady w Pleciudze. To m.in. warsztaty dla osób w każdym wieku.
Chodzę na przedstawienia do teatru i zawsze ciekawiło mnie, jak te maski są zrobione - mówi czternastoletnia Amelia. Jej rówieśniczka Ida przyznaje, że interesuje się tworzeniem masek, a warsztaty to okazja, aby dowiedzieć się czegoś nowego. - To bardzo kreatywne i warto tu przychodzić - mówi. - A ja po prostu lubię robić takie rzeczy - dodaje trzynastoletni Eryk, który nie wyklucza, że w przyszłości będzie pracować w teatrze. Wszyscy ponad trzy godziny przygotowywali prawdziwe teatralne maski do bajek „Jaś i Małgosia” oraz „Czerwony Kapturek”.
Recyklingowe maski z prawdziwego teatru
Tajniki konstruowania masek zdradził plastyk Tomasz Sterczewski, który na co dzień tworzy lalki i maski do spektakli. - Dzieci dostały niełatwe zadanie, ale świetnie sobie poradziły. My chcemy, aby te warsztaty dawały im poczucie, że robią coś wyjątkowego, że robią coś w teatrze. To nie są zwykłe maski, ale rzecz teatralna robiona według takich samych zasad, jak robimy maski dla aktorów - mówi Tomasz Sterczewski.
Niezwykłe były jednak materiały, które mieli do dyspozycji uczestnicy Maskarady Recyklingu. Baza masek to konstrukcje z kartonu, a do upiększania i nadania charakteru swoim postaciom dzieci mogły wykorzystać resztki materiałów, ścinki włóczek i gąbek, czyli materiały, których nikt by już nie wykorzystał. I tak powstał m.in. groźny wilk ze ścinków miękkich materiałów, babcia z efektownym kokiem z folii czy Małgosia z rzęsami z resztek czarnej pianki.
EKOślady w Pleciudze, czyli warsztaty dla małych i dużych
Edyta Przystupa z działu edukacji teatralnej informuje, że w ramach projektu EKOślady w Pleciudze odbędzie się w sumie siedem różnych warsztatów z wykorzystaniem wtórnie różnych materiałów. - Zaplanowaliśmy warsztaty dla osób indywidualnych, ale będą też dla grup zorganizowanych i weekendowe dla całych rodzin. Są warsztaty dla dzieci, dla młodzieży, dla dorosłych, seniorów - mówi i dodaje, że warto zaglądać na stronę internetową i social media teatru, bo tam zwykle z tygodniowym wyprzedzeniem pojawia się informacja o zapisach na kolejne wydarzenia. Udział w nich jest darmowy. - Serdecznie zapraszamy, można podziałać twórczo, kreatywnie i przede wszystkim przybliżyć się do teatru - zachęca Edyta Przystupa.
Plan warsztatów na listopad i grudzień
21 listopada - warsztaty dEKOracja, młodzież 14+ (grupa zorganizowana)
22 listopada - warsztaty papieru czerpanego, dorośli i seniorzy
1 grudnia - warsztaty domki dla lalek, dorośli
7 grudnia - warsztaty EKO ozdoby świąteczne, rodzice z dziećmi
8 grudnia - warsztaty EKOfabryka dziadków, rodzice z dziećmi
W ramach projektu odbędą się również prezentacje, wystawy i premiera belferska najnowszego spektaklu świątecznego „Odzyskane święta” Wszystkie informacje można znaleźć na stronie teatru: www.pleciuga.pl
Projekt EKOślady został dofinansowany z Unii Europejskiej z funduszy KPO #NextGenerationKPO.
Komentarze
2