To bardzo interesująca historia miasta opowiedziana z perspektywy jednego z najważniejszych pod względem jego rozwoju przedsiębiorstw – mówi Danuta Misztal, specjalista ds. komunikacji w Szczecińskiej Energetyce Cieplnej. Firma może pochwalić się odręcznie prowadzonymi kronikami sprzed ponad pół wieku. Właśnie postanowiła je pokazać mieszkańcom.
W Szczecińskiej Energetyce Cieplnej można obejrzeć kroniki firmowe prowadzone w latach 60., 70. i 80. ubiegłego wieku. Najstarszy egzemplarz pochodzi z 1962 roku. - Można w nich zobaczyć bardzo interesującą część rozwoju miasta – zaznacza Misztal. - Firma zaczynała z kilkunastoosobową załogą obsługującą liczne kotłownie węglowe, ale rok po roku widać zmianę – przyrost infrastruktury i zmianę standardów obsługi. Widać, jak przez lata powiększała się kadra specjalistów, monterów, inżynierów i pracowników obsługi.

Swoistymi ciekawostkami są takie wydarzenia jak czyny społeczne za czasów PRL lub firmowy zakup kolejnego pawilonu wczasowego na potrzeby urlopowe pracowników. - To świetna okazja, aby przenieść się w przeszłość i być świadkiem uroczystego otwarcia kolejnych węzłów cieplnych, czy nowej bazy operacyjnej – mówi Misztal. Czytając kronikę, można dowiedzieć się wiele nie tylko o samej Szczecińskiej Energetyce Cieplnej, ale też o tym jak zmieniały się język, moda, zwyczaje, a także ustrój. - Widzimy, jak stopniowo ogrzewanie miejskie stawało się coraz bardziej powszechnym dobrem, a tym samym, jak zmieniał się Szczecin – dodaje Misztal.

Kroniki z ubiegłego wieku udostępniane są chętnym w siedzibie Szczecińskiej Energetyki Cieplnej po wcześniejszym umówieniu się pod numerem telefonu 91 450 97 53.