Wchodzimy przez zaplecze, gdzie mijamy ogłoszenia dyrekcyjne i „gablotę sukcesów”, jesteśmy w miejscach na co dzień niedostępnych dla ówczesnych widzów. Raptem godziny dzielą Szczecin od otwarcia nowej siedziby Teatru Polskiego, a redakcja wSzczecinie.pl zaprasza mieszkańców na ostatni, nostalgiczny spacer po modernistycznych wnętrzach.

To prawdopodobnie jeden z nielicznych materiałów, które pokazują jak wyglądał Teatr Polski w Szczecinie przed przebudową. Materiał ten nie był nigdzie publikowany - na redakcyjnych dyskach portalu wSzczcecinie.pl przeleżał 3 lata, a na jego publikację zdecydowaliśmy się z okazji otwarcia nowej siedziby teatru.

Dzięki temu nagraniu widzowie Teatru Polskiego w Szczecinie nie tylko przypomną sobie dobrze znane przestrzenie jak foyer, malarnia czy scena główna. Spacer z ówczesną zastępczynią dyrektora Aleksandrą Kopińską-Szykuć pozwala odkryć miejsca na co dzień niedostępne dla entuzjastów. W dodatku, kiedy w teatrze jest zupełnie pusto, a włączone jest górne światło. Nieczęsto można było oglądać wnętrza modernistycznego budynku przy ul. Swarożyca w takiej odsłonie.

Możemy poczuć się jak aktor, który przed wejściem na scenę spędza ostatnie minuty na fotelu, a o ciepły i spokojny klimat dbają garderobiany. Albo kiedy trwa spektakl, aktor znika na pół minuty i wraca z książką lub lampką wina. Gdzie był przez te 30 sekund? To można zobaczyć właśnie w tym materiale.

– Na przykładzie tych wszystkich miejsc możemy zobaczyć, jak rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie jest bardzo potrzebna. Każde miejsce ma tutaj swojego właściciela – mówiła wówczas Aleksandra Kopińska-Szykuć. Funkcję zastępczyni dyrektora Teatru Polskiego w Szczecinie pełniła w latach 2013-2022.