Najważniejsze pomieszczenia znajdują się teraz w nowym pięciokondygnacyjnym budynku, który jest jednocześnie północną trybuną. Wszystkie sektory na stadionie są już oddane do użytku i jest szansa, że sobotni mecz Pogoni z Lechią Gdańsk śledzić będzie komplet 21 163 widzów.
– Nadszedł ten długo oczekiwany przez kibiców Pogoni moment. Możemy ogłosić, że budowa stadionu została zakończona i zbliżamy się do pierwszego wydarzenia z pełnym wykorzystaniem wszystkich trybun – mówił w poniedziałek prezydent Piotr Krzystek.
Otwarcie całego stadionu nastąpi w sobotę 1 października o godz. 20.30. Pogoń Szczecin zmierzy się wówczas z Lechią Gdańsk. W poniedziałek po południu w systemie sprzedaży było już tylko kilkanaście ostatnich biletów.
U góry siedzą kibice, a pod nimi są szatnie i pomieszczenia administracyjne
Na poprzednim meczu z Lechem Poznań dostępne dla kibiców były trzy z czterech trybun. Teraz będą mogli zasiąść również na trybunie północnej, która stanęła w miejscu tzw. trybuny niskiej (od strony ul. Karłowicza).
W praktyce to pięciokondygnacyjny budynek. Na zewnątrz są krzesełka dla kibiców, a wewnątrz wszystko co potrzebne piłkarzom, trenerom, sędziom, działaczom, obsłudze i dziennikarzom.
Na pierwszej kondygnacji, na poziomie murawy, znajdują się szatnie dla piłkarzy i sędziów, sala konferencyjna oraz pomieszczenia dla dziennikarzy i fotoreporterów. Znalazło się też miejsce na jadalnię i pokój kontroli antydopingowej.
Na drugim poziomie jest m.in. punkt medyczny, gabinet trenera, pomieszczenia administracyjne i wejście na trybunę VIP. Podobne przeznaczenie (administracja, VIP) ma też trzecia kondygnacja. Z czwartej będzie można wejść do lóż biznesowych. Piąta to media.
„Powstało miejsce, którego zazdrości nam cała piłkarska Polska”
Przebudowa stadionu trwała trzy lata i kosztowała 364 mln zł (łącznie 123,5 mln zł pochodziło z dwóch rządowych dotacji). Wykonawcą była spółka Stadion Szczecin Korporacja Budowlana Doraco. Jej zadaniem była nie tylko budowa nowych trybun, ale też postawienie wokół głównego obiektu rozbudowanego centrum szkoleniowego dla dzieci i młodzieży. Z boiskami treningowymi i budynkiem administracyjnym.
– Po wielu latach doczekaliśmy się obiektu, na który tak bardzo czekaliśmy. Mamy nie tylko sam stadion, ale też centrum szkolenia dzieci i młodzieży. Powstało miejsce, którego zazdrości nam cała piłkarska Polska. Oficjele z innych klubów mówią, że nigdzie indziej nie ma obiektu tak dobrze dopasowanego do struktury i wielkości miasta – podkreślał Jarosław Mroczek, prezes Pogoni.
Będzie przetarg na docelowego operatora, trwają poszukiwania sponsora tytularnego
Pogoń wydaje się najpoważniejszym kandydatem, by na stałe zostać operatorem stadionu. Na razie jest nim tymczasowo, na czas zarządzania obiektem podczas trwających prac budowlanych.
– Mamy jeszcze czas, żeby wybrać operatora docelowego. W najbliższych tygodniach przeprowadzony zostanie przetarg – mówił prezydent Krzystek. – Rozpoczynamy też procedurę pozyskania sponsora tytularnego stadionu. Myślę, że wśród firm będzie zainteresowanie takim projektem.
Szczeciński stadion jest teraz 10. największym obiektem w Polsce.
Komentarze
0