Jej ruiny można oglądać obecnie w Lesie Arkońskim. Jednak dzięki pracy Anny Koc współcześni mieszkańcy Szczecina mają okazję zobaczyć, jak kiedyś wyglądał monument wybudowany na cześć szczecińskiego filantropa i przedsiębiorcy Johannesa Quistorpa.

Jak czytamy, model 3D Wieży Quistorpa powstał w oparciu o plany z Archiwum Państwowego oraz licznych zdjęć. Dzięki animacji można zobaczyć, jak monumentalna budowla dominowała nad zielenią Lasu Arkońskiego. Można zajrzeć także do jej wnętrz, ale jak podkreśla autorka ich wygląd jest “w dużej mierze domniemany i opiera się na nielicznych przekazach”.

Wieża Quistorpa została wzniesiona w latach 1900-1904 na zlecenie Martina Quistorpa, który w ten sposób chciał uhonorować pamięć swojego ojca - przedsiębiorcy i filantropa Johannesa Quistorpa. Budowla od lat jest w stanie ruiny, ale mieszkańcy Szczecina wciąż o niej pamiętają. Nadal także skrywa wiele tajemnic, głównie przez brak fotografii przedstawiających jej wnętrza czy dekoracje elewacji.

Wiele ciekawostek na temat Wieży Quistorpa można przeczytać w dokumentach, dostrzec na pocztówkach i zdjęciach, czy po prostu zobaczyć oglądając uważnie jej ruiny i otoczenie. Mało natomiast jest współczesnych interpretacji monumentu. Praca Anny Koc jest jedną z niewielu.