Wszystko wskazuje na to, że z okręgu obejmującego województwa zachodniopomorskie i lubuskie będziemy mieć tylko dwóch, a nie czterech reprezentantów jak to miało miejsce w ostatniej kadencji Parlamentu Europejskiego. Mandaty stracili przedstawiciele Lewicy oraz Prawa i Sprawiedliwości. Swojego stanu posiadania nie zwiększyła – mimo imponującego wyniku – Koalicja Obywatelska.

Arłukowicz i Brudziński niekwestionowanymi liderami wyborów europejskich

Wybory europarlamentarne w naszym okręgu zdecydowanie wygrała Koalicja Obywatelska z poparciem 44,5%. Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało niespełna 30% wyborców. Podium zamknęła Lewica, która w naszym okręgu otrzymała 9,5% poparcia. To drugi najlepszy wynik tej partii w skali całego kraju, więcej wyborców Lewicy jest tylko w Warszawie. Na Konfederację zagłosowało nieco ponad 9% wyborców, a na Trzecią Drogę – 5,8%, co jest wynikiem znacznie poniżej oczekiwań.

Bartosz Arłukowicz zdobył ponad 260 tysięcy głosów, co jest jednym z najlepszych wyników w kraju. Na Elżbietę Polak zagłosowały 42 tysiące wyborców. Szczecińska radna Urszula Pańka otrzymała ponad 5 tysięcy głosów.

Niekwestionowanym liderem w PiS jest Joachim Brudziński, na którego zagłosowało 114 tysięcy mieszkańców. Druga, Elżbieta Rafalska otrzymała nieco ponad 60 tysięcy głosów. Trzeci najlepszy wynik PiS w naszym okręgu należy do Pawła Szefernakera. To ponad 12 tysięcy głosów.

Wyborcy Lewicy poparli Włodzimierza Cimoszewicza, oddając na niego 52 tysiące głosów. Magdalena Sosnowska z Konfederacji zdobyła ponad 37 tysięcy głosów, a lider Trzeciej Drogi, Michał Kamiński – zaledwie 19 tysięcy. Szczeciński poseł Jarosław Rzepa otrzymał 7 tysięcy głosów.

Eurodeputowanymi z okręgu zachodniopomorsko-lubuskiego będą Joachim Brudziński i Bartosz Arłukowicz. Z Brukselą żegnają się Elżbieta Rafalska i Witold Pahl.

KO i PiS niemal łeb w łeb

W skali kraju frekwencja wyniosła 40,6%, czyli była niespełna 5% niższa niż w 2019 roku. Zwycięzcą wyborów jest Koalicja Obywatelska, która zdobyła 37,06%, minimalnie wyprzedzając Prawo i Sprawiedliwość, które otrzymało 36,1% poparcia. Trzecie miejsce należy do Konfederacji, która przekroczyła 12%. Trzecia Droga zdobyła 6,9% poparcia, a Lewica – 6,3%.

To oznacza, że Koalicja Obywatelska będzie mieć 21 europosłów, a Prawo i Sprawiedliwość – 20. Konfederacja zdobyła 6 mandatów, a Trzecia Droga i Lewica – po 3.

Kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w 2029 roku.