To będzie miejsce do odpoczynku i pikników, ale też nauki w „zielonej klasie”. Na terenie Szkoły Podstawowej nr 41 przy ul. Cyryla i Metodego powstanie nowy ogólnodostępny park z ogrodem sensorycznym.
Spis Treści

Pomysł stworzenia „Ogrodu zmysłów” zyskał poparcie mieszkańców w głosowaniu w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Teraz miasto przechodzi do realizacji tego zadania.

Polana rekreacyjna i „zielona klasa”

Teren budowy parku kieszonkowego przejęła właśnie firma Usługi Budowlane Wiesław Furtak. Będzie miała nieco ponad 5 miesięcy (160 dni) na oddanie ogrodu do użytku.

– Po zakończeniu budowy będzie to ogólnodostępny teren rekreacyjny, służący jednak również uczniom tej placówki. To właśnie z myślą o nich w parku znajdzie się „zielona klasa”, umożliwiająca prowadzenie zajęć na świeżym powietrzu, a także ogród społeczny – informuje Paulina Łątka z urzędu miasta.

Projekt przygotowany przez Autorską Pracownię Projektową Architekta Karola Barcza zakłada przygotowanie polany rekreacyjnej, na której będzie można grać w gry zespołowe, organizować pikniki lub po prostu wypoczywać

– Dla potrzebujących relaksu, wśród zieleni ustawione zostaną także wygodne ławki, leżaki siatkowe oraz terenowe siedziska wbudowane w skarpę – dodaje Paulina Łątka.

„Ścianka przytulanka” i instrument obsługiwany stopami

Ważną częścią nowego zagospodarowania terenu będzie ogród sensoryczny. Wyposażony w taki sposób, aby intensywnie oddziaływać na zmysły wzroku, słuchu, dotyku i powonienia. Zapewnią tą równoważnie, słupki do przeskakiwania, labirynt kulkowy, gry pamięciowe czy tipi.

– Uwagę mieszkańców z pewnością przyciągnie „ścianka przytulanka”, dzięki której każdy będzie mógł stworzyć odwzorowanie swojej postaci w 3D. W planie są także: „dance chimes” czyli rodzaj instrumentu wbudowanego w nawierzchnię, obsługiwanego stopami, dendrofony i głuchy telefon – podkreśla Paulina Łątka.

Dużo nowej zieleni

W nowym ogrodzie, poza istniejącymi drzewami, planowane są nasadzenie 500 krzewów oraz tysięcy bylin, krzewinek, cebul, traw i pnączy. Pojawią się między innymi krokusy i zawilce gajowe (po 400 sztuk).

Dopełnieniem prac będzie instalacja oświetlenia, pozwalającego na korzystanie z parku również wieczorami.

Koszt wszystkich prac to ponad 1,8 mln zł.