Kultowy fotel RM58, słynny „Plopp” Oskara Zięty, autorska ceramika Marka Cecuły, zjawiskowe szkła prof. Zbigniewa Horbowego, a także nowe obiekty dekoracyjne ze Studia Mai Ganszyniec czy Moniki Skorupskiej z MOSKO – już w najbliższy czwartek startuje szczeciński finał wystawy polskiego dizajnu „Dom Polski. Elementarz dizajnu”. Wystawa będzie dostępna w sieci, ale będą jej towarzyszyć kuratorskie oprowadzania online i spotkania z ciekawymi gośćmi, w tym projektantami Markiem Cecułą i Mają Ganszyniec.

„Dom Polski. Elementarz dizajnu” to multidyscyplinarna wystawa polskiego wzornictwa przemysłowego, która inspirację czerpie z książki „Dom Polski. Meblościanka z pikasami” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej, będącej jednocześnie kuratorem ekspozycji. Prezentację najbardziej interesujących obiektów polskiego dizajnu dopełniają sylwetki topowych polskich projektantów w formie video-wizytówek. Od merytorycznej strony wystawę wspiera grono ekspertów oraz prelegentów.

Organizatorzy zachęcają do tego, by wystawa stała się pretekstem do dyskusji o regionalnej tożsamości, która może wyrażać się właśnie przez przedmioty.

– Projekt jest bardzo rozwojowy, na pewno będziemy poszukiwać kwintesencji meteorytyki związanej z pojęciem domu polskiego i w przyszłym roku mamy nadzieję już spotkać się w realu – mówi Monika Petryczko, kuratorka projektu w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Do tej pory wystawa gościła w trzech miejscowościach województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Od 19 do 30 listopada br. będzie można ją obejrzeć online. Spotkania, prezentacje, oprowadzenie kuratorskie i prelekcje – wszystko będzie dostępne na stronie www.miastoholizm.pl oraz Facebooku Mobilnego Instytutu Kultury i MiastoHolizmu.

 

PROGRAM:

I) wernisażowe SPOTKANIA ONLINE

3 dni otwarcia wystawy zdominują następujące tematy:

19.11.2020 r.

Elementarz dizajnu.

1. Dom Polski. Meblościanka z pikasami - książka Małgorzaty Czyńskiej jako główna inspiracja wystawy. Wprowadzenie kuratorskie do wystawy;

g. 17.00 Wprowadzenie kuratorskie do projektu. Monika Petryczko - kuratorka projektu. Prowadzenie: Jakub Głaz.

g. 18.00 Spotkanie autorskie z Małgorzatą Czyńską; Rozmowa na temat książki "Dom polski. Meblościanka z pikasami", która stała się bezpośrednią inspiracją do powstania wystawy. Prowadzenie: Jakub Głaz.

2. Recykling w muzeum, czyli kiedy obiekt „ze śmietnika” staje się eksponatem?

g. 19.00 Spotkanie z Michałem Błaszczyńskim, kustoszem z Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu i Pawłem Machometem - projektantem/rzemieślnikiem z pracowni „Rzuć Pan Okiem;
 Prowadzenie: Monika Petryczko;

20.11.2020

„A jaki jest Twój dom polski?”

Zagadnienie regionalnej tożsamości, której przedmioty nierzadko stają się emanacją; Rozmowy inspirowane m.in. książką „Poniemieckie” Karoliny Kuszyk i pracami analitycznymi na temat wielokulturowości Pomorza Zachodniego;

g. 18.00 Spotkanie z Weroniką Fibich, Moniką Petryczko. Prowadzenie dr hab. Bartosz Wójcik.

g. 19.00 Spotkanie autorskie z projektantką Mają Ganszyniec. Prowadzenie Małgorzata Czyńska.

21.11.2020

„Czy istnieje polski dizajn?”

Rozmowy z projektantami, odbiorcami dizajnu, propagatorami, twórcami marek, branżowymi publicystami. Spotkania ONLINE m.in. z projektantem Markiem Cecułą, projektantką Mają Ganszyniec, publicystą Kamilem Białym (White MAD), właścicielką galerii Magdaleną Kalisz (Sztuka Wyboru);

g. 18.00 Spotkanie autorskie z projektantem Markiem Cecułą. Prowadzenie Małgorzata Czyńska.

g. 19.00
Spotkanie branżystów designu

II) OPROWADZENIA kuratorskie ONLINE

Po wernisażowym maratonie do końca trwania wystawy, tj. do 30.11.2020. codziennie prezentowane i omawiane będą najciekawsze eksponaty goszczące na wystawie. Wśród eksponatów znajdą się topowi przedstawiciele polskiego dizajnu - nie zabraknie kultowego krzesła 200-190 Var projektu prof. Hałasa, autorskiej ceramiki Marka Cecuły, zjawiskowego szkła prof. Zbigniewa Horbowego, figurek Lubomira Tomaszewskiego, „Ploppa” Oskara Zięty, szezlonga MONO Tomasz Augustyniaka, fotela „Tulipan” projektu Teresy Kruszewskiej, ale i nowych obiektów dekoracyjnych ze Studia Mai Ganszyniec czy Moniki Skorupskiej z MOSKO. Finałowa wystawa w sieci potrwa do końca listopada.

III) ELEMENTARZ DIZAJNU. ONLINE

Wraz z projektem, niezależnie od prezentowanych na wystawie przedmiotów, rozpoczęły się prace nad tworzeniem elementarza dizajnu, który przyjął kształt video-wizytówek projektów z „pigułkowym” opisem. Ponad 20 specjalnie sfilmowanych i zaanimowanych przedmiotów z jednej strony komplementarnie uzupełnia wystawę, jako video-prezentacja z drugiej zaś niezależnie, wprowadza w świat dizajnu.