To będzie wieczór szczególnych i bardzo wysmakowanych wrażeń! W piątek, 8 marca, w Willi Lentza utwory Karola Szymanowskiego, jednego z najwybitniejszych kompozytorów wszech czasów zabrzmią w nowych aranżacjach. Wszystko w wykonaniu cenionego duetu Dwóchgłos. Po muzycznych doznaniach zaprezentowany zostanie nowy obraz cenionej polskiej malarki, Joanny Sarapaty.

Współzałożyciel Royal String Quartet

Dwóchgłos tworzą dwaj muzycy z wielkim doświadczeniem scenicznym, doskonale interpretujący zarówno klasykę, jak i… muzykę rockową! Michał Pepol to wiolonczelista, aranżer, kompozytor i współzałożyciel bardzo cenionego zespołu Royal String Quartet. Dwa lata temu debiutował, bardzo chwalonym przez krytykę, albumem solowym „Kora nieskończoność”, na którym znalazły się nieznane i dotąd niewydane utwory Olgi Jackowskiej. Pepol działał przy wielu projektach, m.in. „Dźwięku odnalezionym” (z Pawłem Bownikiem) i „Milczeniu syren” (w duecie z Magdaleną Cielecką), pracował nad sztuką „Francuzi” Krzysztofa Warlikowskiego, współtworzył instalację dźwiękową „Stoimy pod murami getta” z udziałem Sławy Przybylskiej oraz zagrał na albumie Ralpha Kamińskiego „Kora” (który wyróżniono „Fryderykiem” w 2021 roku).

Płyta dla wytwórni Hyperion

Występuje na żywo z Natalią Przybysz, Stefanem Wesołowskim, Patrykiem Zakrockim, Olgą Mysłowską. Dzieła Szymanowskiego wykonywał już wielokrotnie. Najlepszym tego przykładem jest album „Szymanowski – Różycki. String Quartets”, pierwsza międzynarodowe wydawnictwo w dorobku Royal String Quartet, zrealizowane dla prestiżowej wytwórni Hyperion. W 2009 roku płyta została wyróżniona tytułem „Disc of the Month” prestiżowego magazynu „BBC Music Magazine”. Od 2003 roku artysta prowadzi klasę kameralistyki w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.

„Paszport Polityki” i „Fryderyk”

Bartek Wąsik jest pianistą, aranżerem, kompozytorem. To zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów i nagród, m.in. „Paszportu Polityki” i „Fryderyka”. Jest współzałożycielem i członkiem takich zespołów jak Kwadrofonik i Lutosławski Piano Duo. Występował w Europie, Azji i obu Amerykach. W Carnegie Hall i Chicago Symphony Hall prezentował własne opracowania utworów Fryderyka Chopina. W Filharmonii Berlińskiej wykonał wraz z Kwadrofonikiem autorską aranżację „Święta wiosny” Igora Strawińskiego i kompozycje z płyty „Folklove” – nagrodzonej „Folkowym Fonogramem Roku”.

Poezja Baczyńskiego i Radiohead!

Wąsik współpracował również z Janem Komasą (widowisko „Ksenofonia. Symfonia dla innego”), tworzył wraz z Katarzyną Nosowską i Dorotą Miśkiewicz, a w 2020 roku razem z Melą Koteluk wykonał piosenki do poezji Baczyńskiego. Utwory w jego aranżacji trafiły na płytę „Astronomia poety. Baczyński”, nagrodzonej „Fryderykiem”. Jego szczególnym osiągnięciem jest wydany pod koniec 2022 roku solowy album „Daydreamer”, na którym umieścił bardzo zaskakujące opracowania piosenek zespołu Radiohead!

Na 8 marca muzycy przygotowali dzieła Karola Szymanowskiego w nowych aranżacjach na fortepian i wiolonczelę. W programie znajdą się m.in. takie kompozycje jak „Pieśń Roksany” z opery „Król Roger”, „Pieśni kurpiowskie” i „Mazurki”, piękny „Łabędź” oraz fragmenty baletu „Harnasie”.

Podczas wydarzenia zostanie także zaprezentowany obraz Joanny Sarapaty – „Art deco gold”.

Na koncert Willa Lentza zaprasza w piątek, 8 marca, o godz. 19.00. Bilety są nadal dostępne: https://bilety.willa-lentza.pl