Właściciel nieruchomości ma już pozwolenie na realizację inwestycji o nazwie – Rezydencja Aleja Fontann. W przestrzeni, którą przez lata zajmowali lekarze zaprojektowano 62 apartamenty.
W okolicy trudno o miejsca postojowe dla mieszkańców, dlatego mają one powstać pod budynkiem. Inwestor wystąpił niedawno o zgodę na zajęcie pasa drogowego, by móc przeprowadzić badania hydrogeologiczne.
– Są one niezbędne do dalszej realizacji projektu – wykonania projektu odwodnienia i realizacji przyszłej konstrukcji podziemia. Budowa jeszcze się nie rozpoczyna. Obecnie trwa proces wyłonienia generalnego wykonawcy – tłumaczy Lidia Piekarska-Juszczyk z biura prasowego Grupy Capital Park.
Renowacja zdobień na zewnątrz i wewnątrz
Autorem projektu przebudowy kamienicy jest szczecińskie biuro architektoniczne Dedeco. Zakłada on odnowienie elewacji frontowej wraz z detalami architektonicznymi. Renowacja obejmie też bramę wejściową i obie zabytkowe klatki schodowe z masywnymi rzeźbionymi tralkami, wielobarwną ceramiką na posadzkach oraz pozłacanymi kompozycjami malarskimi na ścianach.
Nie ma natomiast planów odtworzenia przedwojennych wieżyczek. Na wizualizacjach, w miejscu poddasza i spadzistego dachu, widać dwie nowe kondygnacje.
Grupa Capital Park ma doświadczenie w renowacji zabytków. Zajmowała się m.in. przebudową kamienic na toruńskiej i gdańskiej starówce, a także rewitalizacją Fabryki Norblina w Warszawie. Inwestor jest notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Pustostan przechodził z rąk do rąk
Szczecinianie kojarzą budynek przy pl. Grunwaldzkim przede wszystkim jako dawną przychodnię. Kamienica od wielu lat stoi jednak pusta. W 2004 roku miasto sprzedało ją za 6,1 mln zł hiszpańskiemu biznesmenowi. Carlos Roizner obiecywał przebudowę budynku, w którym miały powstać lokale usługowe (piwnica i parter), biura oraz apartamenty (piętra). Realizacji tych planów nawet jednak nie rozpoczęto.
W 2018 r. budynek kupiła spółka Unirest, która planowała uruchomić tam czterogwiazdkowy hotel Indigo, należący do międzynarodowej sieci InterContinental Hotels Group (IHG). Uzyskała pozwolenie na budowę, ale prace nigdy nie ruszyły. W 2022 r. sprzedała pustostan Grupie Capital Park za 19,680 mln zł.
Komentarze
32