Zacznie się od badań hydrogeologicznych. Pod budynkiem dawnej przychodni przy pl. Grunwaldzkim powstać ma podziemny garaż na 61 miejsc. Przebudowę zabytkowej kamienicy na apartamentowiec planuje warszawska spółka Capital Park.

Właściciel nieruchomości ma już pozwolenie na realizację inwestycji o nazwie – Rezydencja Aleja Fontann. W przestrzeni, którą przez lata zajmowali lekarze zaprojektowano 62 apartamenty.

W okolicy trudno o miejsca postojowe dla mieszkańców, dlatego mają one powstać pod budynkiem. Inwestor wystąpił niedawno o zgodę na zajęcie pasa drogowego, by móc przeprowadzić badania hydrogeologiczne.

– Są one niezbędne do dalszej realizacji projektu – wykonania projektu odwodnienia i realizacji przyszłej konstrukcji podziemia. Budowa jeszcze się nie rozpoczyna. Obecnie trwa proces wyłonienia generalnego wykonawcy – tłumaczy Lidia Piekarska-Juszczyk z biura prasowego Grupy Capital Park.

Renowacja zdobień na zewnątrz i wewnątrz

Autorem projektu przebudowy kamienicy jest szczecińskie biuro architektoniczne Dedeco. Zakłada on odnowienie elewacji frontowej wraz z detalami architektonicznymi. Renowacja obejmie też bramę wejściową i obie zabytkowe klatki schodowe z masywnymi rzeźbionymi tralkami, wielobarwną ceramiką na posadzkach oraz pozłacanymi kompozycjami malarskimi na ścianach.

Nie ma natomiast planów odtworzenia przedwojennych wieżyczek. Na wizualizacjach, w miejscu poddasza i spadzistego dachu, widać dwie nowe kondygnacje.

Grupa Capital Park ma doświadczenie w renowacji zabytków. Zajmowała się m.in. przebudową kamienic na toruńskiej i gdańskiej starówce, a także rewitalizacją Fabryki Norblina w Warszawie. Inwestor jest notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Pustostan przechodził z rąk do rąk

Szczecinianie kojarzą budynek przy pl. Grunwaldzkim przede wszystkim jako dawną przychodnię. Kamienica od wielu lat stoi jednak pusta. W 2004 roku miasto sprzedało ją za 6,1 mln zł hiszpańskiemu biznesmenowi. Carlos Roizner obiecywał przebudowę budynku, w którym miały powstać lokale usługowe (piwnica i parter), biura oraz apartamenty (piętra). Realizacji tych planów nawet jednak nie rozpoczęto.

W 2018 r. budynek kupiła spółka Unirest, która planowała uruchomić tam czterogwiazdkowy hotel Indigo, należący do międzynarodowej sieci InterContinental Hotels Group (IHG). Uzyskała pozwolenie na budowę, ale prace nigdy nie ruszyły. W 2022 r. sprzedała pustostan Grupie Capital Park za 19,680 mln zł.