24 września po raz pierwszy pokazany zostanie w Teatrze Współczesnym w Szczecinie spektakl „Makbet”. Twórcy tej inscenizacji przedstawili już szczegóły dotyczące tej premiery.

Chociaż w tej nowej wersji szekspirowskiego dramatu kostiumy (stworzone przez grupę Mixer) będą nawiązywały do epoki autora, to ogólnie będzie to współczesne odczytanie tego tekstu.  Michał Liber, reżyser spektaklu, wypowiadając się o środkach jakie użyte zostaną w tym przedstawieniu, stwierdził jednakże: „Nie potrzebuję laserów i innych innowacji bo mam dobrych aktorów”. Zapytany o to dlaczego przyjął zaproszenie Anny Augustynowicz do stworzenia spektaklu w Szczecinie powiedział, że  „Makbet jest wciąż niestety aktualny . Chciałbym doczekać czasów gdy nie będzie. Nie ma dobrych królów. Tak mógłbym w skrócie określić to, co mam na myśli. Chciałbym żeby ta moja praca w Szczecinie nie była tylko ćwiczeniem z klasyki, ale czymś więcej. Pracujemy nad tym by sztuka zyskała także wyraz komiczny i ironiczny, by była interesującym  przyczynkiem do myślenia o psychologii tłumu i mechanizmach władzy.”

Beata Zygarlicka, która wystąpi w roli Lady  Makbet powiedziała o swej postaci , że jest „to kobieta oddana mężowi, zakochana w nim i zdolna do wszystkiego by ochronić swa rodzinę. Jako Lady Makbet wybieram zabójstwo i potrafię tę decyzję uzasadnić”

Dwukrotnie nominowana do Paszportu Polityki w dziedzinie Muzyka Poważna (2003 i 2006).Aleksandra Gryka jest autorką  oprawy dźwiękowej spektaklu. Nie tylko jednak jej kompozycje będą w nim wykorzystane, ale również utwory brytyjskiej grupy Black Sabbath (m.in. Changes”, „War Pigs’ i „Black Sabbath”). W pierwotnej wersji inscenizacja miała nawet nosić podtytuł „Paranoid”, ale pomysł nie został zrealizowany (nie udało się uzyskać na czas zgody od tłumacza tekstu)

Pełna obsada szczecińskiego „Makbeta” to : Barbara Biel, Maria Dąbrowska, Anna Januszewska, Małgorzata Klara, Iwona Kowalska, Grażyna Madej, Magdalena Myszkiewicz, Beata Zygarlicka, Arkadiusz Buszko, Robert Gondek, Adam Kuzycz-Berezowski, Michał Lewandowski, Maciej Litkowski, Grzegorz Młudzik (w tytułowej roli), Wiesław Orłowski, Konrad Pawicki, Jacek Piątkowski, Wojciech Sandach i Przemysław Walich.