Apokalipsa zacznie się w Szczecinie. I chociaż brzmi to złowrogo, zamiast przerażająco i boleśnie będzie inspirująco. Początek już pierwszego czerwca.

To już ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE. Każdego roku festiwal zmienia się i poszerza grono artystów, którzy są prezentowani. Jeszcze siedem lat temu, gdy ruszała pierwsza edycja impreza nosiła nazwę Festiwalu Fotografii Kreacyjnej. Każdego roku festiwal skupia się wokół tematu przewodniego, w tym będzie to apokalipsa. Artyści, którzy wezmą udział w ósmej odsłonie inSPIRACJI skupią się na obecnej w każdej kulturze wizji końca świata. Ale jak zapowiedział na konferencji prasowej Ked Olszewski nie będzie to definitywny koniec inspiracji – po apokalipsie jest planowany wielki początek, czyli Genesis w 2013 roku, oczywiście jeśli przetrwamy.

Apokalipsa nadejdzie w tym roku

inSPIRACJE składają się z wydarzeń głównych i pobocznych. Jednym z nich jest wystawa Apokalipsa 2012, której kuratorem jest Wojciech Ciesielski. Na ekspozycję wystawy składają się takie projekty jak: Opozycjoniści zza żelaznej kurtyny - wypełnią go artyści ze wschodu - Sergey Shabohin, Ruslan Vashkevich; (Nie)urokliwi, a wśród nich Grupa Democracia, minimalista Gregor Graf oraz pionierzy polskiej sztuki konceptualnej, krytycznej i najnowszej - m.in. Isao Hashiomoto, Natalia LL, Zofia Kulik, Józef Robakowski, Peter Fuss, Michał Bałdyga, Oskar Dawicki.

Po raz pierwszy w ramach festiwalu zostaną zaprezentowane prace artystów komiksu. Powódź Mistrzów Komiksu. Udział w niej wezmą m.in, Jakub Rebelka- autor bezwstydnych murali i Przemysław Truściński - autor komiksu Wiedźmin. Kuratorem projektu jest Wojciech Łowicki. Muzycznym tłem wystawy będzie muzyka kompozytora Marka Morgana (USA), twórcy ścieżki dźwiękowej do serialu Kojak.

Odważysz się wejść do pokoju śmierci?

W trakcie tegorocznej edycji zostanie również zaprezentowany – budzący wiele emocji – Pokój Śmierci Gregora Schneidera, który uchodzi za kontrowersyjną postać. Schneider jest niemieckim artystą, który zdobył Złotego Lwa, został również doceniony w 2001 roku na Biennale w Wenecji. Sztuka, dla mnie, posiada – w pozytywnym sensie – ludzką ambicję. Umieranie, również może być sztuką. Tak naprawdę, pokój do umierania jest zamówieniem indywidualnym, miejscem, do którego się przywiązujemy, w którym żyjemy, starzejemy się, zbliżamy się ku śmierci. Jest to, więc zadanie, które czeka nas wszystkich - Gregor Schneider podczas wywiadu w Paryżu, Luty 2008.

Szansa dla młodych

Już od czterech lat w inSPIRACJE jest wpisany konkurs młodych talentów. Również tegoroczna edycja wybrała artystów, którzy będą mieli okazję się zaprezentować podczas trzydniowej imprezy. Przez komisję, w skład której weszli Wojciech Ciesielski, Robert Knuth, Ked Olszewski, Andrzej Wasilewski, Rafał Roguszka, zostało wybranych 12 twórców z całej Polski, którzy będą mieli wspólną wystawę pt. Koniec. Z pośród nich zostanie wyłoniony jeden zwycięzca, który otrzyma łączną nagrodę w wysokości 6000 zł - 2000 zł w formie wynagrodzenia i 4000 zł zabezpieczone w budżecie 13 Muz na realizację wystawy indywidualnej w tej galerii sztuki.

W trakcie 8 inSPIRACJI zostanie zaprezentowana również wystawa nawiązująca do twórczości Josepha Conrada pt. Jądro ciemności. W ramach projektu swoje dzieła zaprezentują twórcy sztuki aktualnej w Polsce, tj. Kuba Bąkowski, Hubert Czerepok, Bartosz Kokosiński, Artur Malewski, Agata Michowska, Anna Orlikowska, Piotr Skiba i Małgorzata Szymankiewicz.

Symfoniczne dźwięki klubowe

Organizatorzy zapewnili o tym, iż pojawią się także innowacyjne wydarzenia muzyczne, a prawdziwym doznaniem ma się okazać połączenie muzyki klubowej z dźwiękami symfonicznymi. Na projekt będą się składały występy m.in sekstetu wokalnego z Universität der Künste, kwartetu smyczkowego z Deutsche Oper oraz DJ-ów z wytwórni Parallel Agency. W sobotę będzie można posłuchać muzyki alternatywnej i Chinawoman, która jest porównywana do PJ Harvey, czy Patti Smiths. Wizualną odsłonę współtworzyć będzie zsynchronizowana wizualizacja ponad 130 kubików świetlnych. Nie zabraknie również projektu muzyczno-wizualnego Berlin Blue Nights, w którym prym będzie wiodła berlińska młoda scena artystyczna.

Ze Szczecina do Berlina

Ważnym elementem tegorocznej edycji jest również kontynuacja współpracy galeryjnej ze stolicą Niemiec zapoczątkowanej z Helmut Newton Fundaction. Organizator inSPIRACJI – 13 Muz, będzie strategicznym partnerem wystawy Rafał Milacha „ Seven Rooms” w największej fotograficznej galerii - CO Berlin. Nawiązano również stałą współpracę przy realizacji wystawy Gregora Shneidera z White Cube Berlin, który był pomysłodawcą najciekawszej realizacji galeryjnej w Niemczech - Kunsthalle w Berlinie.

Inspirująca apokalipsa rozpocznie się 1 czerwca

inSPIRACJE potrwają od 1 do 3 czerwca i będą przeprowadzone w tzw. Kwartale kultury. Głównym organizatorem jest galeria 13 Muz, zaś współorganizatorami zostali Muzeum Narodowe oraz galeria Akademii Sztuki - Zona Sztuki Aktualnej. Partnerami zostali również galeria OdraZoo oraz galeria FotArt Szkół Artystycznych TOP – ART.

Inspirująca apokalipsa ruszy w Szczecinie 1 czerwca, więcej informacji nt. imprezy można uzyskać pod adresem www.inspiracje.art.pl i facebook.com. Festiwal inSPIRACJE jest organizowany dzięki udziałowi Miasta Szczecin oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.