spotkania

Szczeciński Salon Poezji: Wiersze Bolesława Leśmiana czyta Beata Ścibakówna

foto: materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Czwartek, 20.05.2021
O której godzinie?
17:30
Za ile?
10 zł
Opis wydarzenia
Wiersze Bolesława Leśmiana, jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku usłyszymy w interpretacji Beaty Ścibakówny, aktorki Teatru Narodowego w Warszawie.

 

Szczeciński Salon Poezji

Wiersze Bolesława Leśmiana czyta Beata Ścibakówna

20 maja (czwartek), godz. 17:30

Dziedziniec Menniczy, bilety 10 zł

Prowadzenie: twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji Michał J. Kawecki


Bolesław Leśmian znany jest głównie jako autor niezwykłych erotyków, co przyniosło mu miano twórcy współczesnego języka miłosnego polskiej literatury. Na potrzeby swoich wierszy stworzył wiele neologizmów, które dziś określa się mianem leśmianizmów. Najważniejszym bohaterem swojej poezji uczynił naturę, którą postrzegał jako żywioł metafizyczny. W swojej twórczość mieścił niezwykłe poetyckie światy pełne ponadnaturalnych zjawisk i istot.

Beata Ścibakówna - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. W latach 1992–1997 aktorka Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Współpracowała z teatrami warszawskimi: Komedia, Bajka, Polonia, Syrena, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Od roku 1997 aktorka stołecznego Teatru Narodowego.

Wyróżniona za rolę Klary w „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry w reżyserii Andrzeja Łapickiego w Teatrze Powszechnym w Warszawie na 20. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (1995). Nagrodzona za najlepszą rolę kobiecą w przedstawieniu Teatru Telewizji, za rolę Elwiry w „Mężu i żonie” A. Fredry w reżyserii Jana Englerta na 16. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie (2016). Szerokiej publiczności znana jest ze znakomitych ról filmowych i popularnych seriali telewizyjnych. Odznaczona Srebrnym (2005) i Złotym Krzyżem Zasługi (2017).

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję